Jak se efektivně učit?

Strávili jste hodiny v učebnicích a cítili jste, že jste právě začali? Četli jste si poznámky několik dní a zdá se, že jste o tom ještě nikdy neslyšeli? Nemůžete se soustředit na správné učení? Je načase s tím něco udělat! Jak se efektivně učit, se dočtete v tomto článku.

Co je na správné učení se potřebné:

  • chuť se efektivně učit

Start ve škole

Možná to zní jako klišé, ale pozornost ve škole se opravdu vyplatí. Zastavte hraní her v mobilu, přestaňte si číst časopisy pod lavicí a věnujte více pozornosti lektorovi. Nespornou výhodou je, že pokud něco není pro vás jasné, můžete se zeptat a vědět, že učitel vám hned odpoví a vysvětlí vám to.

Najděte si správné místo

Kde se chcete učit, hraje důležitou roli. Pokud vás váš dům neustále rozptyluje, zkuste klidnější místo.




K dispozici jsou i čítárny nebo knihovny, kde máte přístup i ke studijním materiálům. V teplých dnech se můžete učit v přírodě.

Dělejte si přestávky

Zůstat dlouhodobě zaměřen na učivo je namáhavé a rychle vás to unaví. Proto je lepší se učit v kratších blocích, zhruba 45 minut a pak 10 minut na odpočinek.

Jídlo

S prázdným žaludkem se student nenaučí příliš mnoho, takže je lepší trochu se najíst před začátkem. Ale na druhé straně byste se neměli přejídat. Trávení člověka může být také únavné.

Čtení

Doporučuje se minimálně třikrát přečíst danou látku, pokud se chcete efektivně učit. Poprvé si pročtěte text jen stručně, podruhé důkladně a zvýrazněte si důležité pasáže.

Při třetím čtení a následujících čteních se zaměřte zejména na důležité vybrané pasáže.




Stažené poznámky jsou v pořádku, ale jsou vhodné pouze na opakování v pozdějších stádiích učení. Výňatky jsou často zavádějící a někdy může být obtížné pochopit celkový kontext. Je to mnohem jednodušší, pokud se učíme z knih, kde jsou celé věty.

Zapamatování

Každý z nás má proces zapamatování ovlivněn různými faktory. Někomu pomáhá naučit se psaním a podtrháváním, dalšímu učení se nahlas. Zjistěte, co vám pomáhá a držte se toho.

Přezkoušení

Určitě není špatný nápad mít někoho na přezkoušení látky. Zjistíte, jaké jsou vaše slabiny a současně procvičíte ústní projev.

Nerozptylujte se

Budete mít možnost podat lepší výkon, pokud se nebudete zbytečně bát. Není třeba se zbytečně stresovat, pokuste se uklidnit a jít na zkoušku. Nejen, že vypadáte lépe, ale vaše výkonnost bude mnohem vyšší.

Varování

Chcete-li se efektivně učit, tak nejezte různé tabletky a doplňky. Nadměrné používání může způsobit vážné zdravotní problémy.