Jak se dostat na ekonomii?

Makroekonomie, mikroekonomie, podniková ekonomika, řízení výroby, marketing a management, pojišťovnictví, cenné papíry nebo podvojné účetnictví? Už jste si vybrali, co budete studovat? Poradíme, jak se připravit na přijímačky na ekonomii.
Výběr vysoké školy

Ať už toužíte po manažerské pozici, nebo práci účetního, studium ekonomie vám může zajistit perspektivní budoucnost. Navíc získáte teoretické znalosti v oblasti akcií nebo pojišťovnictví.

Díky studiu ekonomie si osvojíte znalosti v oblasti hospodaření svých i svěřených peněz. Další pozitiva: studium ekonomie můžete absolvovat na jedné z prestižních univerzit jako je Karlova nebo Masarykova univerzita.

Tradičním cílem uchazečů o studium ekonomie je však Vysoká škola ekonomická v Praze, která patří k nejuznávanějším školám v Evropě a která i výjimečným studentům nabízí speciální programy, jako je Honors Academia. Přitom výběr nebudete mít vůbec jednoduchý.

Studium ekonomie na jednotlivých školách je velmi vyrovnané. Všechny školy své studenty připravují k praktickému použití získaných znalostí a dovedností ve veřejném a komerčním sektoru. Proto rozhodující zřejmě pro vás budou samotné přijímací zkoušky.

Přihláška na ekonomii

Přihlášku zašlete do konce února na adresu školy. Administrační poplatek za jednu přihlášku vyjde zhruba na 500 korun, její výši určuje sama škola.

Proto se doporučuje detailně prostudovat podmínky přijetí, některé školy přijímají pouze elektronickou přihlášku. Studovat ekonomii můžete na Karlově univerzitě v Praze, Vysoké škole ekonomické v Praze, Masarykově univerzitě v Brně, Vysoké škole báňské – Technické univerzitě v Ostravě, na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně i na Univerzitě Palackého v Olomouci.
Příprava na přijímací zkoušky

Co vás bude čekat na přijímacích zkouškách? Obvykle nějaký test všeobecných znalostí, avšak může vás potkat i matematika, národní srovnávací zkoušky a možná i zkoušky z jednoho jazyka. I když na školách povětšinou při přijímacím procesu cizí jazyk nebudete potřebovat, při studiu rozhodně.

Angličtina se dnes považuje za základ a samozřejmost, další světové jazyky jsou výhodou.

Naštěstí na toto školy dnes pamatují, a tak například můžete studovat navíc i arabštinu, japonštinu a pod. Během své přípravy si pořiďte testy, které najdete v knihkupectví.

Některé se specializují přímo na ekonomii. Tato investice se vyplatí. A jaké jsou vaše šance na přijetí? Obvykle více než poloviční. Důkladné samostudium vám výrazně zvyšuje šance.

Nedostal / a jsem se na ekonomii. Co teď?

Říká se, že úspěch či neúspěch na přijímacích zkouškách se už pozná podle obálky listu, který vám škola poslala. Pokud jste přijati, obvykle v obálce najdete jeden papír s vyjádřením, list je proto tenký. Pokud nejste přijati, list je tlustý – v obálce totiž najdete spoustu letáků na různé kurzy a pomaturitní studium. Pokud vám dorazí ta tlustá, neklesejte na mysli.

Šanci studovat stále máte. Zkontrolujte si výsledky a podívejte se, zda se v zadání testu neobjevily nějaké sporné otázky. Testy konzultujte se svými kantory ze střední. Pokud najdete nějaké nedostatky, máte možnost zaslat odvolání kvůli nepřijetí ke studiu. Do obálky připojte svůj motivační dopis, proč chcete školu studovat a čím byste mohli školu obohatit. Poukažte i na své úspěchy ze střední školy – soutěže, publikační činnost apod.

Další alternativou je studium na soukromé škole, pokud to rozpočet vaší rodiny dovoluje. Studium není levné, avšak v případě ekonomie velmi srovnatelné s veřejnými školami.