Jak se dobře připravit na zkoušky a písemky?

Pro mnohé studenty jsou zkoušky ve škole doslova strašák – už jen při pomyšlení na ně se jim ježí chloupky po celém těle a vlasy vstávají nahoru. Ať už jde o písemné nebo ústní zkoušky, maturity, přijímačky, případně zkouškové období na vysoké škole.
Existuje množství osvědčených tipů a triků, jak je dobře zvládnout. Některé známe, podvědomě využíváme. Jiné obcházíme, protože se nám zdají příliš jednoduché a “určitě to nebude fungovat”.

Jelikož jsme všichni různými typy studentů, i triky podle toho musíte odzkoušet. Někdo je poctivec, který se již týdny před zkouškami chystá, připraví si poznámky, podtrhuje, dělá si výpisky. Jiný to zase nechá na poslední týden, až když mu teče do bot. A jsou dokonce tací, kteří si všechny poznámky seženou den před zkouškou, navaří hrnec kávy a pustí se do několikahodinového učení.

Tipy, jak se připravit na zkoušky

1. Zjistěte, na čem jste

Tato rada vám bude připadat jasná a možná zbytečná. Ale právě zde dělají mnozí chybu. Potvrdí vám to mnozí lektoři přípravných kurzů – nejdříve si shromážděte relevantní množství podkladů a přesně si určete, co vlastně budete dělat a kam se potřebujete dostat.
Studenti se nejednou začnou bezhlavě všechno učit, skáčou z jednoho tématu na druhý a ztrácejí tak čas. Zjistěte si, co je priorita, pátrejte v minulosti, na co se zkoušející soustředili a přizpůsobte tomu své učení.

2. Vytvořte si plán

Nejdůležitější jsou pevné základy. Udělejte si plán, co se kdy budete učit, kdy budete opakovat a myslete i na rezervu pro případ nečekaných okolností. Odhady časové náročnosti bývají složité, často jsme příliš optimističtí a pak nestíháme. Myslete na to.
Podle odborníků je první nejčastější chybou špatné plánování a trénování nesprávného typu úloh, příkladů.
Vytvořte si detailní harmonogram. Klidně si odškrtněte, což už jste zvládli – ovlivňuje to pozitivně na psychiku. Rozdělte si učivo do bloků, dělejte si pravidelné přestávky a motivujte se. Malá odměna za zvládnuté etapy neuškodí.

3. Jednoduché na začátek      

Všichni vám potvrdí, že toto je nejúčinnější – ať už při učení, nebo na samotné zkoušce. Nejdříve vypracujte / naučte se to nejjednodušší, co vám jde. Teprve pak se vrhněte na složitější věci. Opačně to nefunguje – ztrácíte čas, klesá sebevědomí, začínáte být nervózní a pak neuděláte ani tolik, kolik byste byli běžně schopni.
Říká se tomu také Paretův princip: 80/20. Čili za 20% času se dokážete naučit 80% učiva. Nebo ještě jinak – za méně času se umíte naučit víc věcí.
Při posunu od jednoduchého ke složitějšímu také věci začnou dávat lepší smysl, rozehřejete se, nakopnete.
Využívejte myšlenkové mapy rychlo čtení, různé mnemotechnické pomůcky ap.

4. Procvičujte, procvičujte

Nedostatečný trénink v učení a procvičování patří také k nejčastějším chybám studentů při přípravě na zkoušky, přijímačky, maturity. V případě mnoha testů je to polovina úspěchu, jak dokazuje praxe. Nestačí jen pochopit způsob řešení, ale je třeba mít ten způsob vžitý. Nejednou se porovnáváme, řekneme si stejný způsob řešení a myslíme si – jsem na tom stejně jako můj mnohem šikovnější spolužák. Pozor! Může zde však být rozdíl právě v tom, že on vyřešil o sto příkladů více a umí tedy reagovat i na menší odchylky a změny v zadání.

5. Falešný pocit pohody

I vám se to možná už stalo. Učíte se, dřete na sobě, procvičujete a po pár dnech máte pocit, že pro to děláte všechno. Že jste udělali maximum a více se nedá… Zejména studenti, kteří nejsou zvyklí pravidelně a poctivě se učit, mohou takový pocit rychle nabýt. Nevědí, co je to opravdu intenzivně makat doma a procvičovat, učit se.

6. Neprokrastinujte

Častou chybou je také odkládání. Přinuťte se, buďte poctiví. Ne za chvíli, ale teď! Prokrastinace je pohodlná a rádi jí podlehneme všichni. Vždy si vymyslíme nějaký důvod, proč se nemůžeme pustit do učení hned teď.
Vždyť už Seneca svého času řekl, že “zatímco ztrácíme svůj čas váháním a odkládáním, život běží dál”.
Řešení je jednoduché: prostě si sednout, vyhradit si XY minut, kdy se od učení nezvednete a pustíte se do toho.

7. Pozitivní myšlení

Nestresujte se. Nemyslete hned na nejhorší, ale vytvořte si v hlavě pozitivní afirmace: vidíte se, jak sebevědomě přicházíte do místnosti, čtete zadání, vše je vám jasné, jde vám to jako po másle. Nevěřili byste, ale pomáhá to!
Mnohé doslova sváže strach z neúspěchu. Ještě se ani nezačali učit a už “jsou na prášky”. Nepodlehněte tomu. Opakujte si, že jste se připravovali, procvičovali, udělali jste pro to dost. Máte na to. Připravte svou psychiku na den D. Připravte se na to, že to možná bude neznámé prostředí a nenechte se zaskočit. Případně se podívejte na danou školu, místnost v předstihu.
Mnozí studenti podlehnou tlaku časového limitu. Stresují se, jsou nervózní a zvládnou ještě méně, než by bez problémů zvládli za normálních podmínek. Vyzkoušejte si to doma předem – vezměte papír, pero a stopky. Udělejte si dvě tři varianty nanečisto a dodržte přesně stanovený limit.