Jak se chránit před nebezpečnými blesky?

Bouřky neodmyslitelně patří k létu a teplým měsícům. Víte, jak se chovat během jejich řádění? Kam je třeba se ukrýt nebo co určitě nedělat v případě, že jste se ocitli přímo v ní?

25-35 bouřkových dní v roce

Nejvíce bouří se vyskytuje v měsících červen a červenec, kdy jsou vytvořeny ideální podmínky pro jejich vznik – teplo a vlhko. Nikdy se nedá s určitostí předpovědět, kdy bouřka přijde ani její trvání a velikost. Příroda je velmi nevyzpytatelná Paní. Jakmile se nad vašimi hlavami začne odehrávat “divadlo” v podobě tmavých kup oblaků, které vypadají jako květák a nad nimi je jakási kovadlina, je to jasný signál, že přichází. Pak to začne – silný vítr, déšť, případně krupobití. Samozřejmě v neposlední řadě i nebezpečné blesky.

Chraňte se před ní

V případě, že jste se ocitli v bouři, nejlepší, co můžete udělat, je ukrýt se před ní do budovy s hromosvodem. Pozavírejte všechna okna a dveře. Rozhodně se neschovávejte pod opuštěnými stromy. Pokud se nacházíte náhodou v lese a opravdu nemáte možnost ukrýt se alespoň do auta, zajděte hlouběji a nezůstaňte na okraji. Naopak – pokud jste na hřebeni hor, tak přejděte níže a vyhledejte nějaké suché nevodivé místo. Dřepněte si nebo si sedněte. Může se stát, že budete někde na poli. I v tomto případě platí – nelehejte si, ale zůstaňte sedět. Zbavte se všech kovových předmětů a vypněte si mobil.

Snažte se vyhýbat vodě, koupání se, případně různým vodopádům a jezírkům. Bezpečná vzdálenost od stromu je dva metry. Rovněž není dobré se ani pohybovat – a tedy – utíkat ani procházet se. Zapomeňte se zapnuté rádio či GPS.

Blesk přitáhne i kolo, klíče, deštník, krumpáče, karabiny, termosky a horolezecké mačky. Neriskujte zbytečně své životy a pamatujte si hlavní zásady chování během bouřky.

Nejčastěji se blýská na:

Vrcholech, horách, vysokých místech, polích, poblíž stromů, skalách a cestách, které jsou obklopeny řetězy či žebříky z ocele. A také u vody.