Jak se chránit před alergií na slunce?

Vlivem zvětšování ozónové díry jsou sluneční paprsky stále silnější a dlouhé opalování o to více nebezpečnější. Stále více slyšíme o škodlivosti UV záření a nebezpečí, které přináší. S příchodem prvních teplejších dní bývá mnoho lidí překvapených ze zvláštních červených vyrážek, flíčků a nepříjemného svědění pokožky. V největší míře jsou na příčině právě UVA sluneční paprsky a vy se chtě nechtě ocitáte v “klubu” alergiků na slunce.

Polyformní světelná dermatóza

Projevuje se malými vyrážkami a fleky zejména v oblasti dekoltu, krku, na ramenou i na uších. Objevuje se i u malých dětí, stejně potrápí ženy i muže, bez ohledu na věk či barvu pokožky. Obvykle však postihuje světlejší typy. Lidé s citlivou pokožkou jsou také náchylnější. Nejde však o opravdovou alergii, obvykle je to jen přechodné období, které přejde postupně, jakmile si tělo a imunitní systém zvyknou na tuto změnu počasí. Kožní reakce vzniklé působením slunce jsou jen jakousi obranou těla. Je však pravděpodobné, že pokud vás trápí tento druh “alergie”, můžete být alergičtí na některý druh jídla či pylu z přírody.

Jak se chránit

Nejlepší, co můžete udělat, je nevystavovat se slunečním paprskům na velmi dlouhou dobu, ale pomalu a postupně, aby si pokožka zvykla. Další možné řešení je návštěva u dermatologa, který pokožku připraví pomocí působení UVB záření. Tak bude adaptace rychlejší. Skvělým řešením je připravit tělo zevnitř, a to užíváním výživových doplňků v podobě betakarotenu či jiných vitamínů, které mají příznivý vliv na pokožku (zinek, vápník). Může pomoci i preventivní užívání antihistaminik, které alergii zastaví. Velmi účinný a zažitý způsob, jak předcházet škodlivým vlivům záření, je používání opalovacích krémů s ochranným faktorem. Před každým odchodem z domu je třeba se pořádně natřít a nedat pokožce šanci se červenat. I používání parfémů v letním období může způsobit alergické reakce, proto volte jiné alternativy, jak zaujmout svou vůní. Rovněž i vedlejší účinky některých léčiv mohou u vás vyvolat fototoxický účinek. Pečlivě si proto čtěte příbalové letáky. Pokud již pokožka svědí, zkuste například kalciovou mast nebo jiné krémy s kortikoidními účinky.