Jak rozeznáte krátkozrakost od dalekozrakosti? 5 tipů na preventivní ochranu zraku

“Pokud se zahledíš do vlnících se vod moře jasným, nezkaleným zrakem, tak uzříš v každé vlně odraz nejvyšší pravdy a krásy.”

(Homér)

Pokud však trpíte poruchami zraku, mnoho krásy si v životě bez dobré péče a ochrany neužijete. Krátkozrakost (myopie) a dalekozrakost (hyperopie) jsou nejčastější poruchy zraku, které je možné korigovat pomocí správných brýlí nebo kontaktních čoček.

Krátkozrakost se projevuje jako problém se zaostřením na vzdálenější objekty, což vás může omezovat zejména při řízení nebo sportu. Krátkozrakost se ve velké míře rozvíjí již u dětí, a to kolem desátého roku života. Děti v tomto období mohou rychle vyrůst a zrak se jim může zhoršit.

Na to, že je dítě krátkozraké, se často přijde, až když si stěžuje, že nevidí na tabuli. Medicínským preventivním opatřením proti rozvoji krátkozrakosti je pravidelné vystavování dětí dennímu světlu, a tedy pobytu minimálně 3 hodiny denně na čerstvém vzduchu.

Dalekozrakost se naopak projevuje problémy se zaostřením věcí a předmětů v bezprostřední blízkosti. Pravděpodobným viníkem v tomto případě může být dědičnost. Obtíže jsou pociťovány při čtení, psaní, či manuální práci zaměřené na přesnost.




Řešením jsou správné brýle na čtení a počítač

Ať už jde o krátkozrakost nebo dalekozrakost, každou z nich je třeba řešit. Pokud se jim nevěnuje dostatečná pozornost, nejenže se stav oka zhoršuje, ale dochází k nadměrnému namáhání očí – s čím jsou spojeny bolesti hlavy a únava.

Vhodným řešením nejen u dětí jsou dioptrické brýle do dálky nebo brýle na čtení a počítač, které vám umožní provádět běžné denní aktivity bez problémů. Nošení brýlí již v dnešní době nepředstavuje zátěž jako v minulosti, ba právě naopak, jejich nošení se dokonce stalo módním hitem.

U mužů převládá sportovní typ brýlí a ženy preferují módnější výstřelky, jako jsou například Swarovski brýle.

Prevence je však základem léčby každého onemocnění a není tomu jinak ani při očních onemocněních. Přinášíme vám proto několik dobrých tipů na jednoduchou prevenci a ochranu zraku.




Tipy, jak si zrak preventivně chránit

1. Nespěte při zapnuté lampě. Podle vědeckých studií platí pravidlo, čím větší tma v místnosti, tím hlubší spánek. Co se týče oka, pokud je v místnosti i během spánku neustále světelný šum, nedochází k dokonalé regeneraci oka a může tak vzniknout jeho degenerace.

2. Pravidelně si dejte vyšetřit zrak. Preventivní prohlídky zraku byste měli absolvovat alespoň každé 2 roky.

3. Pravidelně cvičte oční gymnastiku. Oční cvičení zabere jen několik minut a obsahuje koukání do různých stran, zaostřování na blízko a do dálky, mrkání a jemnou masáž očí přes víčka. Kromě tohoto cvičení existuje i oční jóga, která obsahuje několik preventivních cviků.

4. Nedívejte se přímo do žárovky nebo světla. Před nějakou dobou světem obletěla zpráva, že pokud se denně minutu díváte do rozsvícené žárovky, budete mít více hormonu serotoninu a budete šťastnější. Takové počínání však může velmi poškodit váš zrak a proto lékaři rozhodně takové nabývání hormonu štěstí nedoporučují.

5. Správná životospráva je základem i zdravého zraku. Dbejte na to, aby ve vaší stravě byl dostatek vitaminu A obsaženého v ovoci a zelenině a vyhýbejte se alkoholu, kouření a nadměrnému slunečnímu záření. Případně si zrak během pobytu na přímém slunci chraňte slunečními brýlemi s UV filtrem.

Tak na dobrou viděnou.