Jak přírodní tuhá mýdla prospívají naší pokožce?

Přírodní kosmetika je stále populárnější a nachází si stále více příznivců. Tento pojem je však velmi široký a zorientovat se v množství produktů, které se na trhu nacházejí také nemusí být snadné.
Navíc, mnoho z nich se za označení přírodní jen schovává. Po prostudování etikety je mnohdy jasné, že produkt je plný syntetických látek, které v přírodních produktech nemají co hledat.
Jak tedy najít to pravé? A znáte výhody přírodní kosmetiky? Víte, na co se soustředit a podle čeho se rozhodovat? Poradíme a soustředíme se zejména na tuhá přírodní mýdla, která jsou nejžádanější. A vysvětlíme, proč jsou opravdu vhodnější pro vaše zdraví a pokožku.

Co má přírodní kosmetika splňovat?

 • Největší zárukou jsou certifikáty, které se udělují na základě splněných podmínek a které jasně odpoví na otázku, zda produkt přírodní je nebo ne.
 • Základ přírodního produktu tvoří rostlinné oleje.
 • Přírodní kosmetika je často neparfémovaná nebo voní éterickými oleji.
 • Obsahuje pouze přírodní barviva.
 • Stejně i všechny další složky jsou přírodního charakteru, případně jde o složky, které jsou povoleny v rámci uděleného certifikátu.
 • Přírodní kosmetika není testována na zvířatech.

Mezi populární přírodní výrobky patří i tuhá mýdla, která jsou díky svému složení a využití jedním z top produktů v kategorii přírodní kosmetiky.

Přírodní tuhá mýdla

Přírodní mýdla se vyrábějí použitím přírodních a organických složek. Základní přísadou jsou rostlinné oleje, které jsou mimořádně bohaté na vitaminy, antioxidanty a další výživné látky. Výroba takových mýdel probíhá klasickou metodou za studena. Právě tato metoda výroby zajistí zachování všech vitamínů a cenných látek z olejů. Rozpuštěné oleje se smíchají s roztokem hydroxidu sodného, což způsobí zahřátí směsi, chemickou reakci a výsledkem je vznik mýdla a glycerinu.
Právě přítomnost glycerinu, který je vedlejším produktem tohoto procesu, je jedním z hlavních důvodů, proč jsou přírodní mýdla taková výjimečná. Ale o tom později.

Co přírodní mýdla tedy obsahují?

 • oleje
 • éterické oleje
 • přírodní barviva
 • včelí vosk, kakaové máslo nebo jiné druhy másla
 • bylinné nebo ovocné extrakty, bylinky, sušené květiny nebo semínka

O hlavní složce – olejích – jsme si už řekli. Nejčastěji jde o olivový, kokosový, ricinový nebo slunečnicový olej. Obsahovat mohou například i různé druhy másel či včelí vosk.
Všechna přírodní mýdla jsou bez umělých barviv a vůní. Vůni zajišťují nejčastěji éterické oleje, které mají navíc i léčivé účinky a účinné jsou hlavně při hojení a péči o pokožku.
Mýdla mohou být také obohacena o různé bylinné či ovocné extrakty, bylinky, sušené květiny nebo semínka. Přírodní mýdla jsou tedy plná ingrediencí, které vaše tělo a pokožka potřebují.

Proč jsou tedy přírodní mýdla lepší?

Při výrobě přírodních mýdel se používají výhradně přísady, které nepřišly do kontaktu s pesticidy ani syntetickými hnojivy. Základní ideou těchto produktů je tedy fakt, že neobsahují žádnou syntetickou přísadu. Všechny složky jsou přírodního charakteru, díky čemuž jsou velmi jemné a bezpečné pro jakoukoliv pokožku a nezpůsobují její vysychání ani jiné podráždění. Pojďme se na to ale podívat blíže.

1. Syntetické, levnější … škodlivější

Většina klasických mýdel běžně dostupných v obchodech a drogeriích obsahují právě množství syntetických přísad. Hlavním důvodem je, že jejich výroba je tehdy podstatně levnější. Právě syntetické složky však mohou mít negativní účinky na naši pokožku, způsobovat její podráždění a vést až ke vzniku vyrážek a kožních ekzémů.
Tyto složky se do mýdel přidávají za účelem krémovější textury nebo větší produkce pěny. Mnoho lidí si při přechodu na přírodní mýdla neumí zvyknout právě na fakt, že pění méně. A teď už víme, čím je to způsobeno.
Méně pěny však určitě neznamená menší účinek. Naopak, přírodní mýdla obsahují pouze složky, které mají na naši pokožku blahodárné účinky a nezpůsobují její podráždění. Jsou k ní mimořádně šetrné, poskytují dostatečnou výživu a jsou vhodné pro jakýkoliv typ pokožky.

2. Hledejte glycerin

Klíčovou složkou přírodních mýdel je glycerin – vedlejší produkt výrobního procesu. Glycerin má schopnost působit jako jakýsi zvlhčovač a změkčovač. U běžných mýdel se glycerin záměrně odstraňuje a následně se přidává k jiným přípravkům, většinou určeným na péči o pleť. Důvodem je opět snížení nákladů. Zároveň se však snižuje kvalita výsledného produktu.
Mýdlo bez glycerinu je totiž agresivnější a drsnější. Zapříčiňuje vysychání pokožky, které vede ke svědění, pocitům pnutí a extrémně suché kůži. Naopak, přírodní mýdla s obsahem glycerinu dokáží zajistit vlhkost pokožky během celého dne.

3. Vydrží déle a potěší přírodu

Výsledek? Výběrem přírodního mýdla uděláte maximum pro svou pokožku. Jeho cena se vám zpočátku může zdát vyšší ve srovnání s běžnými mýdly. Je to však přirozené, vzhledem k výrobě a složkám, které jsou v produktech obsaženy. Vězte však, že právě kostka přírodního mýdla vám při správném používání vydrží podstatně déle než běžné mýdlo.
Tyto produkty jsou navíc běžně baleny v papírových nebo recyklovatelných obalech, v žádných plastech. A to je další malé vítězství pro naši planetu. A pokud chcete někoho potěšit, přírodní mýdla jsou nejen maximálně účinná ale i vizuálně velmi sympatická. Vhodná jsou tak například i jako dárek.