Jak připravit malinový ocet?

Přinášíme vám recept na malinový ocet. Malinový ocet mají ve svém arzenálu ti, kteří vaření povýšili na umění. Patří mezi kuchařské ingredience všech gurmetů. Tento ocet je nadstavba, která ale není nedostupná. Je to i z toho důvodu, že si malinový ocet můžete vyrobit sami. Není to těžké a zkazit ho vlastně ani nemůžete. Jak připravit malinový ocet? Jaký postup zvolit, aby se ocet z malin podařil? My vám nabízíme osvědčený recept. Je to opravdu jednoduché.




Co budete potřebovat na malinový ocet:

  • maliny
  • ocet
  • sklenice (zavařovacích)

Tento ocet nepatří k základním kuchyňským surovinám. Pro přípravu fazolek na kyselo nebo k nakládání okurek ho určitě nepoužijete. Ale při přípravě zeleninových salátů nebo speciálních marinád na steaky najde tento ocet jednoznačné uplatnění. Představuje totiž nový rozměr vašich kulinářských schopností.

Kde se ocet z malin používá?

Ocet z malin  se používá na nakládání zvěřiny, na dochucení uzeného masa (hlavně uzeného kuřecího), do salátů s červenou cibulí nebo s mangem, na dochucení výběru listových salátů v kombinaci se sýrem feta. Pikantní příchuť dodá ocet také ovocným salátům pro dospělé (děti většinou upřednostňují malinovou šťávu).

Příprava malinového octa krok za krokem

Příprava výluhu

Připravit ocet z malin je jednoduché. Stejné váhové množství čerstvých malin a vinného octa dejte do sklenice, dobře uzavřete, aby k nálevu nepronikly vinné mušky a nechte týden až dva (doporučení se liší, na výsledku nebyl rozpoznán žádný rozdíl) na teplém místě louhovat (osvědčila se například horní deska v komoře u okénka).

Filtrování malinového octa

Po této době vylouhovaný ocet přeceďte přes plátno. Zejména pokud jste použili aromatičtější lesní maliny, mohla vám při přebírání plodů uniknout nějaká ta larvička malinovníku plstnatého. Nedá se nic dělat, přece kvůli tomu nevylijete veškerý zhotovený ocet, to je prostě příroda. O případně zachycených larvičkách nebudete jako správný kuchaři mluvit a budete se radovat, že použité ovoce bylo od chemického postřiku oproštěné.




Nejlepší volbou jsou buď maliny, které si vypěstujete sami nebo nasbíráte na loukách. Samozřejmě, ne u cest nebo v průmyslových zónách. Maliny kupované ve velkoskladech nebo obchodech bývají většinou narychlo vypěstovány. Jednak nemají sladkou chuť a jednak bývají dost drahé.

Máte hotovo!

Slijte do tmavé láhve s dobrým uzávěrem. Skladujte na temném místě.

Tip

Některé kosmetické firmy vyrábějí ocet z malin jako oplachovací lázeň pro vyšší lesk vlasů.