Jak připravit kolo na sezónu?

Jaro se blíží a s ní i první vyjížďky na kole. Ať už kolo používáte jen k přepravě do práce, nebo jej berete i do terénu, před prvním výletem se vždy doporučuje ho zkontrolovat a připravit na novou sezónu, případně jej dát rovnou do servisu. Nejen že Vaše jízda bude bezpečnější, ale zajistí Vám i mnohem větší radost z cyklistiky. Které základní kroky je třeba udělat? Jak připravit kolo na sezónu?
Co je potřeba, pokud chcete připravit kolo na sezónu:

  • hadřík
  • voda
  • kartáček
  • speciální roztok na řetěz
  • mazadlo
  • pumpička
  • případně měřítko
  • manometr a náhradní pláště

Dohuštění kol a kontrola plášťů 

Nejdříve kolo dohustíme, a to buď “od oka”, nebo použijeme manometr. Jeho použití se vyplatí tehdy, pokud se rozhodnete následovat instrukce týkající se dohuštění od výrobce . Ten obvykle na pláštích uvádí rozpětí vhodného tlaku.

Potom zkontrolujeme, zda nejsou pláště poškozeny, zda neobsahují trhliny apod. V případě, že něco takového objevíme nebo zjistíme, že se z povrchu ztrácí vzor, čili jsou pláště “ojeté”, pak je necháme vyměnit.
Kontrola řetězu

Staré vrstvy oleje vytvářejí na řetězu “krustu”, která brání plynulé jízdě. Proto tedy očistěte řetěz kartáčkem a speciálním roztokem na odmaštění. Následně ho vysušte hadříkem a znovu namažte mazadlem, které je přímo určeno na řetěz. Stav řetězu se také kontroluje měrkou, což je nástroj, který slouží k rozpoznání toho, zda řetěz není příliš vytahaný.

Brzdy

S kotoučovými brzdami se vyplatí zajet do servisu, ale s klasickými ráfkovými si poradíte sami.

Nejdříve se zaměřte na opotřebení brzdových ploch. Na nich musí být viditelná linka, jinak je čas je vyměnit. Pokud brzdy správně fungují, měly by být opotřebované na obou stranách stejně.

Zkontrolujte také stav brzdových lanek, zda se nerozplétají a zda nejsou vyschlé. Suchá lanka promažte například olejem. Celkovou funkčnost brzd vyzkoušejte vždy před jízdou.

Odrazky a světla

Příprava kola na sezónu obnáší i kontrolu světel a odrazek. Absence světel či odrazek zdánlivě nesnižuje komfort z jízdy, ale tyto komponenty jsou nezbytnou součástí dobře vybaveného kola, díky kterému bude vaše jízda bezpečná. Ověřte si tedy, že jsou v pořádku.