Jak předejít bolesti a otokům lýtek?

Nesetkávají se s tím jen těhotné a starší ženy, ale i lidé, kteří jsou dlouhodobě na nohách. Dolní končetiny jsou přetěžovány a následně začnou “protestovat”. Lýtka jsou bolestivá, nateklá a citlivá na každý pohyb i dotyk.

Než si zvyknou …

Znáte to. Nastoupíte do nového zaměstnání a najednou čelíte problému zůstat na nohách osm až dvanáct hodin pouze s minimálními přestávkami. Takový diskomfort je zátěž, na kterou se ale dá časem zvyknout. První dny jsou obrovskou zkouškou jak na psychiku, tak i na kondici. Takže, aby toho nebylo málo, k únavě se přidá i tento nepříjemný problém – oteklá lýtka a nohy.

Projevují se bolestmi a otoky

Nejprve máte pocit, jako byste čelili svalové horečce a příliš tomu nevěnujete pozornost. Když se to opakuje den co den a bolesti jsou stále nesnesitelnější, nastává čas to začít řešit. Zdraví je přece prvořadé. Práce se sice sama neprovede, ale existují řešení, jak to zvládnout.

Co to způsobuje?

Zátěž, příliš dlouhé stání, sezení, dlouhá chůze, sportovní aktivity, ale i vysoké teploty. Aby toho nebylo málo, otoky nohou bývají prvním upozorněním našeho těla, že něco není v pořádku. Může se ozývat naše srdce, hladina cukru v krvi, vysoký krevní tlak, ale i nemocné ledviny či játra. Toto začíná znít opravdu vážně. Pokud se obáváte o své zdraví, neodkládejte návštěvu lékaře. Krevní testy a vzorky moči zjistí příčinu okamžitě.

Zmírňujeme masáží, čaji, bylinkami

Nezapomínejme také na správnou pracovní obuv, která zajistí komfort a pohodlí pro naše nohy. Nemusí být ortopedická, hlavně, aby přirozeně sedla a nezpůsobovala problémy navíc. Často si totiž neuvědomujeme, že my jsme ti, kteří se přizpůsobují, a to není správné.

Oteklá lýtka masírujeme bylinkovými přípravky, výborná je levandule, řepík nebo alpa. Pomoci nám mohou i kopřivový a pampeliškový čaj, který působí protizánětlivě. Vždy, když se dá, zvedněte a natáhněte si nohy na úroveň srdce a přijímejte dostatek tekutin.