Jak předcházet ztrátě dat v počítači?

Počítač v dnešní době používáme každý den k mnoha různým účelům, často ho bereme jako stálého společníka, jako prostředníka kontaktu se světem nebo únik od reality. Málokdo si však přizná, že tento malý zázrak nás může hodně potrápit. Stačí, aby se cokoli pokazilo, a to jak v rámci softwaru, tak v rámci hardwaru, a naše práce, vzpomínky v podobě fotografií, osobní zápisky nebo důležité dokumenty jsou nenávratně ztraceny. Se stále novějšími a sofistikovanějšími viry se stává včasné zálohování dat stále důležitější. Jak předcházet ztrátě dat v počítači?

Tipy, jak předcházet ztrátě dat v počítači:

Zálohujte, zálohujte, zálohujte

Důležitý je samotný fakt, že budete zálohovat pravidelně. Pokud pracujete na důležité práci nebo dokumentu, zálohujte (tedy ukládejte) ho i v průběhu vypracovávání (např. v rámci Microsoft Word). Nikdy nevíte, kdy může dojít ke ztrátě dat.

Jak často?

Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží na vás, důležitosti práce, kterou na počítači provádíte. Pokud máte pouze stažené soubory, které nejsou tak důležité, stačí zálohovat jednou měsíčně.

Pokud ale pracujete intenzivně na něčem, co pro vás má vysokou hodnotu (např. diplomová práce, zpráva z pracovní cesty nebo prezentace), zálohujte klidně každý den.

Jaké jsou možnosti pro zálohování?

Při zálohování většího množství dat najednou zabráníte ztrátě dat například takto:

a) vypálit je na externí nosič (CD, DVD),
b) uložit si je na harddisk jiného počítače (např. rodiče nebo partnera),
c) uložit si je na externí harddisk, který snadno připojíte k počítači.

Při zálohování menšího množství dat (např. při ukládání souboru, na kterém stále pracujete) máte na výběr:

a) uložit si data na flash disk,
b) uložit si je na email (poslat si email s přiloženým souborem),
c) uložit si data na weby, které jsou pro ukládání souborů přímo dělané.

Tyto způsoby mají ale značné nevýhody. Například flash disk lze snadno zavirovat, pokud jej zapojíte do jiného počítače, z emailu se vám mohou data také ztratit a na webech pro ukládání souborů si zase může váš soubor stáhnout každý.

Speciální programy

Existují také speciální programy pro zálohování, které vám buď zálohují data samy automaticky, nebo se vám se zálohou pravidelně připomínají. To je velmi užitečná věc, pokud nechcete na zálohování neustále myslet :-).

Kvalitní antivirus

Jako ochrana vašich dat i zdraví počítače je nezbytný kvalitní antivirus. Neváhejte a klidně si nainstalujte i dva najednou, co neodhalí jeden, odhalí druhý.