Jak prát softshell?

Nevíte si rady, jak byste měli prát softshell? Softshell je speciální typ funkčního materiálu, který disponuje schopností odolávat nepříznivému počasí, proto se hodí k vycházkám a k aktivitám na venku. Právě kvůli jeho používání samozřejmě hrozí riziko zašpinění. Jak tedy takový softshellový materiál správně vyprat?

Co je třeba, když chcete prát softshell:

 

  • speciální prací prášek
  • prášek spojený s impregnací
  • pračku
  • impregnaci

Jak tedy správně vyprat softshell?

Pokud má vaše oblečení na sobě ještě originální štítky s návodem na praní, určitě se řiďte podle nich, nic tím totiž nemůžete pokazit. Pokud nevíte, co znamenají obrázky na štítku, na internetu najdete přehledné tabulky s vysvětlivkami.
Pokud jste však své štítky už odpárali, postupujte podle univerzálního návodu. Obecně je v podstatě jedno, zda perete v pračce nebo rukama.

Rozhodně však sáhněte po speciálním pracím prášku na softshell. Ten je dostupný většinou ve specializovaných prodejnách s outdoorovým oblečením.

Důležité je to, aby teplota vody nepřesáhla 30 ° C a pokud si přece jen vyberete pračku, tak se doporučuje prát softshell bez jakéhokoli jiného oblečení navíc, obrácený naruby a  na krátký program. Oblečení pak pořádně vypláchněte.
Zapomeňte na aviváž, kvůli němu si můžete své oblečení jen poničit. Vyhněte se předpírání a také důkladnému ždímání. Nejlepší je nechat oblečení přirozeně okapat, rozhodně ho nesušte ani v sušičce, ani na přímém slunci.

Impregnace

Po vyprání impregnujte. Tehdy je látka čistá a tím pádem je to nejvhodnější doba k nanesení ochranné vrstvy. V případě, že byste impregnaci nanesli na materiál, z něhož ještě nejsou všechny skvrny a nečistoty odstraněny, riskujete to, že ho už nikdy nevyperete.

Pokud plánujete oblečení impregnovat i po delší době po vyprání, alespoň si zkontrolujete, zda na něm nejsou viditelné nějaké stopy po znečištění, popř. jej můžete přetřít vlhkým hadříkem. Impregnaci seženete ve spreji, nebo se také prodávají přípravky obsahující prací prášek a  impregnaci v jednom.