Jak poznat Zakarpatskou Ukrajinu?

Důvody, proč lidé tento divoký kraj touží navštívit, jsou různé: vliv Nikoly Šuhaje – loupežníka, zájem o novodobou československou historii, vysokohorská turistika, touha dokázat, že jsme zvládli cestovat po Ukrajině. Pokud chcete cestovat na Zakarpatskou Ukrajinu individuálně, přinášíme několik tipů.

Chcete-li poznat poznat Zakarpatskou Ukrajinu, tak budete potřebovat:

  • Platný cestovní pas
  • Cestovní pojištění

Už doma si pořiďte tištěného průvodce. Není sice úplně levný, ale člověk se z něj dozví vše podstatné, a na rozdíl od počítače ho můžete dát do batohu a cestovat s ním (což je sice s mobilem, notebookem také možné, ale bez jistoty připojení).

Seznamte se s místním písmem a ujasněte si, kterou destinaci zvolíte za svou základnu nebo kudy povede trasa vašeho putování. Je dobré si mapu pořídit už doma. Musíte si být vědomi, že veškerý informační systém na Ukrajině je psaný azbukou (vývěsní štíty, rozcestník, dopravní značení, mapy …).

Vyzkoušejte cestu na Ukrajinu autobusem

Může se stát, že se při cestě na Ukrajinu autobusem stanete svědky nebo účastníky nepěkného zvyku: aby byl na Slovensko-ukrajinské hranici autobus vybaven bez kontroly a čekání, předávají cestující celníkům finanční dárek – asi 5 eur za osobu (v autobuse se “vybírá do čepice”). Toto bylo běžné v minulosti – dnes to je fakt rarita.

Pokud se pobouřeně vzepřete a odmítnete, najde se nějaký Ukrajinec, který to nenápadně zaplatí za vás. Cesta na Ukrajinu vlakem bude bez “výkupného”, ale trochu komplikovanější: rychlíkem do Košic, pak do Černé nad Tisou a do Čopu.




Na autobusovém nádraží v Chustu ani nestihnete vydechnout a hned vám někdo ukrajinskou slovenštinou nabídne taxislužbu. Budete se radovat a asi se hned domluvíte. Kdybyste si nechali chvilku na rozkoukání, zjistili byste, že na Ukrajině dobře funguje autobusová doprava, která je velmi levná. Za cestu například do Koločavy můžete samozvanému taxikáři zaplatit až pětinásobek ceny za jízdu autobusem.

Jak a kde si vyměnit peníze

V Chustu na autobusovém nádraží je směnárna, kde můžete koupit hřivny. Jinak co se peněz týče – ve větších městech jsou bankomaty (Mukačevo, Užhorod), všude směnárny a veksláci.

Dříve se tradovalo, že je lepší cestovat s dolary, ale v současné době to už je jedno, ve stejném kurzu je směnitelné i euro. Kde je banka, je nejlepší měnit v ní (a kupodivu je to i levnější než u veksláků). Některé služby je možné platit přímo v dolarech nebo v eurech.

Všude po vesnicích jezdí přibližovací autobusky – větší dodávky, kterým se zde říká maršrutky. Jsou velmi levné. Požádat někoho (soukromou osobu) o odvoz je trochu riskantní. Někdy se může stát, že ten, koho požádáte o odvoz, vycítí příležitost (a váš stav nouze) a řekne si o mnohonásobek ceny obvyklé v maršrutce a nechce smlouvat. Proto je lepší nejdříve si rozmyslet, kolik jsme ochotni dát a pak se zeptat – zavezete nás prosím za takovou cenu tam a tam? Obvykle souhlasí. Stopování na Ukrajině není moc běžné a když už, očekává se, že dáte drobnější příspěvek na benzín.

Ubytování

Kdo chce mít jistotu, rezervuje si ubytování předem. Hotely a penziony mají většinou zavedený on-line rezervační systém, takže s tím není problém.

Ubytování je možné sehnat i na místě – u každého autobusu postávají lovci turistů, kteří nabízejí ubytování v soukromí. Někdy se jedná o pokoj v bytě, jindy nabízejí dvůr na postavení stanu.

Hygienické podmínky v bytech jsou dobré, jen se musíte smířit s tím, že tam možná budete bydlet i s jinými turisty (v jiném pokoji). Jít bydlet k někomu na dvůr nebo do stodoly je sice velmi levné (nabízejí například za 30 hřiven), ale hygiena tam není žádná – na dvoře spolu s turisty žijí všechny domácí zvířata, záchody jen suché a často v dost špatném stavu, voda ze studny nebo ze sudu.

Léky

Třetí den dostane návštěvník ze západu většinou střevní problémy. Proto je vhodné počítat s tím a donést si léky typu endiaron a živočišné uhlí, a to v dostatečném množství pro všechny členy výpravy. S těmito problémy se setkávají všichni – i ti, kteří pijí pouze balenou vodu.

Na Zakarpatí jsou jiné hygienické podmínky, bohužel je nutné bez servítky říci, že je tam všude nepořádek – snad veškerý komunální odpad jde do řekbřehy jsou doslova posety odpadním plastem. V něm se pasou domácí zvířata, která se všude volně pohybují … Lékárny sice na Ukrajině fungují a je jich poměrně dost, ale náhlá příhoda může zaskočit i v době, kdy mají zavřeno.

Cestovní pas je nutnost

K návštěvě Zakarpatí je třeba pas, Ukrajina není členským státem Evropské unie. Dobře si prostudujte celní vyhlášky pro dovoz a vývoz v oboustranném směru Slovensko- Ukrajina. Celníci jsou někdy nekompromisní, klidně nechají turistu rozbalit batoh do poslední ponožky.