Jak poznat Sněžku?

Vydat se na Sněžku, nejvyšší horu České republiky, to často patří mezi malé “soukromé závazky”. Naštěstí je vrchol Sněžky přístupný a schůdný celoročně. To znamená, že je možné vypravit se tam v podstatě kdykoliv. Pro ty, kteří Krkonoše neznají a na Sněžku se teprve chystají nebo pro ty, kteří si chtějí svůj někdejší výstup zopakovat, nabízíme několik možností a cest, jak je možné na Sněžku vystoupit.




Co potřebujete na výstup na Sněžku:

  • pevné kotníkové turistické boty,
  • větrovka, pláštěnka, pokrývka hlavy,
  • mapa (zimní, letní) Krkonoš,
  • svačina, pití,
  • peníze, osobní doklady.

Sněžka – nejvyšší vrch České republiky

Sněžka je svou výškou 1602 (novější údaj 1603,30 m.n.m.) metrů nad mořem nejvyšší horou v Krkonoších, Sudetech a Slezsku, a vlastně v celé České republice. Dá se k ní dostat turistickými trasami. Nachází se ve východní části Krkonoš a zároveň je její největší dominantou (konkrétně Krkonoše nad Pecí pod Sněžkou).

Na vrcholu Sněžky, který je skalnatý, se nachází státní hranice s Polskem. Sněžka má typický, z dálky poměrně souměrný, zašpičatělý tvar a nelze si ji splést ze žádným jiným krkonošským kopcem. Za dobrého počasí je Sněžka viditelná až do Hradce Králové, i dále. Karel Hynek Mácha ji prý například viděl až z pražského mostu, a tak se k ní vydal, jak je dobře známo a podle svého zvyku – pěšky.

Lanovka na Sněžku

Nejjednodušší, ale samozřejmě nejdražší, je vyjet na Sněžku lanovkou. Auto je možné nechat na parkovišti U kapličky nebo na Zeleném potoku. Cesta k dolní stanici je velmi dobře označena. Lanovka jezdí každý den, pokud není nebezpečný vítr. Má dva úseky, na Růžové hoře se přestupuje. Lístek, na jízdu nahoru i dolů, je možné si koupit pro oba úseky zvlášť. Ceník a aktuální informace jsou na adrese snezkalanovka.cz.

Turistické značky na Sněžku

Prakticky ve stejném směru, jako vede lanovka, je možné jít z Pece na Sněžku pěšky po zelené značce, která je směřována na Růžohorky. Pokud si chcete prohlédnout dolní stanici lanovky, vyjděte po žluté značce, která se pak na zelenou značku spojuje. Od chaty Růžohorky pokračujete po žluté značce příjemnou širokou cestou okolo Růžové hory na Sněžku. Trasa měří necelých šest kilometrů.

Trasa od Horní Malé Úpy

Pokud byste za výchozí místo zvolili Horní Malou Úpu (Pomezní Boudy), vydejte se po červené nebo po žluté značce. Obě se setkají u turistické chaty Jelenka. Zde je možné občerstvení. Od Jelenky pokračujeme po červené přes Svorovou horu na Sněžku. Cesta měří asi šest a půl kilometru. Pokud máte auto na Postranní, můžete zpět sejít po žluté na rozcestí Nad růžohorským sedlem a vrátit se na Jelenku po zelené.

Česká poštovna

Na vrcholu Sněžky je dřevěná kaple svatého Vavřince. Z dálky nepřehlédnutelná je Polská bouda (“létající talíře”) – již na polské straně Sněžky. Po stařičké České boudě zůstala jen základová deska.




Turisté se ale většinou uchylují do České poštovny (dílo architektů Martina Rajniše a Patrika Hoffmana), odkud chtějí poslat pohlednici s razítkem nejvyššího bodu Česka.

Obří důl

Z vyhlídkové plošiny, která je opatřena panoramatickou mapou, je úžasný rozhled, mimo jiné i do Obřího dolu. Obřím dolem vede další možná výstupová trasa na Sněžku – z Pece po modré značce. Je určena zdatnějším turistům a je schůdná pouze v době, kdy není žádný (ani zbytkový) sníh. Neznalost nebo nerozvážnost má na svědomí mnoho lidských životů a ještě častěji zásahy horské služby.

Luční bouda

Z vrcholu Sněžky je jako na dlani vidět i velmi pěkná (spíše sestupová) cesta k Luční boudě. Cesta padá strmě (nacházejí se zde řetězy) do Obřího sedla k polské chatě (tam také ústí modrá značka z Obřího dolu).

Dále pokračuje nesmírně malebným úsekem na rašeliniště u pramenů Úpy k Luční boudě (občerstvení). Od Luční se vydáme k Památníku obětem hor, na Výrovku a přes Richterovu boudu do Pece (ze Sněžky asi 12 kilometrů).

Zimní trasa na Sněžku

Na Sněžku se můžete vydat i v zimě. Jednak lanovkou (ta jezdí celoročně), nebo na běžkách. Velmi pěkný je výlet, který začnete ve Velké Úpě. Pak se lanovkou necháte vyvézt na Portášovy boudy, od kterých vede udržovaný chodník na Růžohorky a pod Sněžku.

Vrcholovou část musíte vyjít bez lyží. Dolů se můžete vydat ze sedla (v létě zelená značka) na Jelenku a Pomezní boudu (odtud autobusem), nebo snesete lyže po řetězech do Obřího sedla a vrátíte se přes Luční a Výrovku do Pece.

Trasa na Špindlerovku

Kdo si přivstane a je zdatný, může od Luční pokračovat překrásnou cestou po Stříbrném hřebeni až na Špindlerovku nad Špindlerovým Mlýnem (platí pro letní i zimní túry).

Varování

Na Sněžce vždy fouká, proto je třeba mít s sebou nepromokavé a větruvzdorné oblečení.

Když je nějaká cesta označena jako “zavřená“, tak je neschůdná. Není bezpečné to zkoušet “projít”.