Jak poznat Pardubice?

Pardubice nejsou městem, které by ohromovaly svou výstavností nebo přírodními krásami okolní krajiny. Přesto do Pardubic ročně přicházejí tisíce návštěvníků. Láká je především zájem o kulturu, sport, vědu a techniku. Pardubice jsou živým městem, které celoročně nabízí svým obyvatelům a příchozím návštěvníkům zábavu i poznání. Jak tedy poznat Pardubice? Odpověď na tuto otázku najdete v následujícím článku.
Proč byste měli navštívit Pardubice

Pardubice leží v turisticky trochu neatraktivní Polabské nížině. Jejich nadmořská výška nepřesahuje v nejvyšším bodě města 240 m n.m. (215 až 237) a jediným kopcem v okolí je “bábovka”,  zřícenina hradu Kunětická hora. Rozkládají se na Labi, které se zde stéká s Chrudimkou. Pardubice jsou statutárním městem s téměř 90 tisíci obyvateli. Podle současného správního uspořádání jsou metropolí Pardubického kraje.

Sport v Pardubicích

Pardubice – město sportu. Do Pardubic se scházejí příznivci a fanoušci hokeje (tradice od roku 1913, pardubický klub hraje dlouhodobě vždy v nejvyšší hokejové soutěži a vychoval mnoho skvělých hráčů), dostihového sportu (Velká pardubická od roku 1874), závodů na ploché dráze (od roku 1929 Zlatá přilba města Pardubice), tenisu (od roku 1926 Pardubická juniorka), šachu (od roku 1990 Czech Open) a basketbalu (nejvyšší soutěž).

Kromě nejvyšších sportovních soutěží a mezinárodních sportovních událostí jsou v Pardubicích často uspořádány otevřené soutěže velkého charakteru.

Mezi nejznámější patří: Pardubický vinařský půlmaraton (mezinárodní běžecký závod), Pardubická devítka (běh ulicemi města), Křivkův memoriál (cyklistický závod), Národní abilympiáda (národní soutěžní přehlídka schopností a dovedností zdravotně postižených osob), soutěž o perníkové srdce (soutěž v společenských tancích) a mnoho dalších sportovních akcí místního charakteru. Myslíme si, že tyto sportovní aktivity rozhodně stojí za to, abyste se odhodlali poznat Pardubice.
Kultura v Pardubicích

Pardubické Východočeské divadlo patří k nejznámějším oblastním scénám v republice. Kromě klasického divadelního repertoáru (který je obrovskou devizou souboru) divadlo organizuje soutěžní festivaly komedií ČR nazývané  Grand festival smíchu s doprovodným programem. Kulturní nabídka města Pardubice je velmi široká a v každém ročním období se zde “něco děje”.

Letadla v Pardubicích

Navštívit Pardubice se vyplatí i na přelomu května a června, kdy přicházejí do Pardubic milovníci starých letadel. Koná se zde Aviatická pouť s mezinárodní účastí, která na rozdíl od jiných leteckých dní představuje letecké veterány.

Aviatická pouť je poctou průkopníkům letectví, zejména Janu Kašparovi, který roku 1911 uskutečnil první český dálkový let z Pardubic do Velké Chuchle. Tato pouť trvá dva dny.

Pardubice – město perníčků

Nejžádanějším suvenýrem z Pardubic, který nakupují i lidé Pardubicemi jen procházející, je pardubický perník, výrobek s chráněným označením původu. I když jsou zdobená srdce atraktivní, skuteční labužníci si v perníkářských specialitách kupují takzvané “dortíky”, což jsou perníkové řezy plněné různými náplněmi. Už jen kvůli tomuto pamlsku byste měli navštívit Pardubice.