Jak poznat Osoblažsko?

Osoblažsko je specifický kout české vlasti, obklopený ze tří světových stran polskou hranicí. Pro turisty je Osoblažsko velmi zajímavé. Obzvláště pro rodiny s dětmi to je doslova ideální region k prožití aktivní dovolené, na níž nebude chybět nic. Nabízíme tip na třídenní výlet a na letní rodinnou dovolenou.
Co budete potřebovat, pokud chcete poznat Osoblažsko:

  • turistickou výstroj a vybavení
  • mapu kraje
  • osobní doklady

Kde se nachází Osoblažsko

Osoblažsko se nachází na severní Moravě v okrese Bruntál. V této oblasti české území vybíhá do Polska, takže když na Osoblažsku jdete na sever, na východ nebo na jih, pokaždé přijdete do Polska.

Krajem protéká říčka Osoblaha (v roce 1997 se při povodních změnila v dravý veletok). A velmi klikatou, a navíc ještě opravdu “úzkou” páteří regionu je Osoblažsko úzkokolejná dráha – proto kraj znají profi i amatérští železničáři.

Kudy na Osoblažsko

Na dvou až třídenní výlet se musíme nejprve dopravit do Krnova ( Rychlíková trať Olomouc – Ostrava-Svinov) . Z Krnova přejdete lokálkou do města Albrechtice. Úhledné a velmi pěkně opravené třítisícové městečko stojí za prohlídku – o to víc, že jsou ve městě na turisty připraveni: přehledné orientační tabule s vyznačenými památkami a v obchodech i v restauracích zdarma k dostání cyklistické a turistické mapky v sympatickém formátu. Místní lidé jsou k turistům vstřícní.

První den: po modré značce

Z města Albrechtice vyjdete po modré (musíme projít trať se závorami). Značka vede kolem jezdeckého centra (i pro veřejnost), stále stoupá, a je trochu nepříjemné, že vede po silnici.

Ani ne po dvou kilometrech je odbočka vpravo k rozhledně na hraničních vrchu (u cesty je malé parkoviště přírodního vzhledu). Rozhlednu si návštěvník nesmí nechat ujít – je unikátní.

Dva původní stožáry vysílačů, dnes už nefunkční, jsou ve výši 25 metrů spojené lávkou. Na rozhlednu vede 149 schodů. Výhled do všech stran je úžasný, ale i pohled zdola na slezské “Velké okno” je zážitkem.

Bludný kámen

Pokračujeme po modré, která v místě U kapličky opouští silnici a stáčí se do lesa. Cesta lesem je velmi příjemná, ale u Liptaňského potoka je třeba zbystřit pozornost. Bludný kámen, ke kterému má modrá zavést, již v těchto místech působí.

Modrá prudce mizí vlevo od cesty lesem dolů. Vyvede vás na louku. V těchto místech se musíte pustit přímo po louce dolů. Orientační body: před očima kostel, vpravo rákosím zarostlá jezírka. Na úrovni jezírek narazíme na luční cestu a ta nás zavede na můstek přes potok. A tam je bludný kámen. Je zajímavé, že v protisměru (od balvanu) je značení dobré a popisné, ale to turistu přicházejícího “shora” velmi nepotěší.

Rozhledna Strážnice

Mezi poli vede pěkná cestička. Projdete přes trať – už na první pohled vidíte, že jsou koleje nezvykle blízko sebe. Dojedete do obce Liptaň, kde se můžete najíst, případně se i ubytovat. Pokud máte dost sil, vyběhněte ještě na rozhlednu Strážnice. Pokud budete bivakovat, jděte dál po modré a vyhlédněte si příhodné místo na přespání.

Den druhý: po zelené značce

Druhý den dojedete do obce Pitárné, kde odbočíme na zelenou. Dovede vás do obce Dívčí Hrad, kde je zámek, ale není pro veřejnost přístupný. Ve vesnici je obchod, kde je možné koupit si něco k jídlu.

Zelená dále vede do velmi pěkně upravené osady Karlov a dále do obce Bohušov. To je obec, jejíž vedení vsadilo na turistický ruch a stojí za to se v ní zdržet (ve skutečnosti i při povídání o ní).
Obec Bohušov

Právě obec Bohušov (asi jen 460 obyvatel) by mohla být základnou pro příjemnou rodinnou dovolenou: chatová osada (klimatizované chatky), levný, ale dobře vybavený ubytovací penzionrybník pro koupání a rybolov (možnost zakoupení kvót), rybníček pro vodácký výcvik, víceúčelové hřiště, plážový volejbal, fotbalové hřiště, bufet, tenisové kurty. Ceny přijatelné až nízké, prostředí náramné. A protože jsou všechna zařízení ve vlastnictví obce Bohušov, není proti ničemu zveřejnit adresu jejich webových stránek – www.bohusov.eu.

Nad rekreačním areálem v Bohušově je zřícenina hradu Fulštejna, okolo protéká říčka Osoblaha a vede úzkokolejka. Po ní v letní sezóně jezdí veselý výletní vláček – přes den je na něj příjemné podívání, v noci je klid, vlaky nejezdí. Okolní krajina je vhodná k cyklistice – značené cesty, množství zajímavých cílů, mírně se vlnící krajina. Lidé tu mají z turistů radost a jsou k nim vlídní.

Městečko Osoblaha

Po zastávce v Bohušově pokračuje pěší výlet po červené značce mezi poli a lesíky do cíle – městečka Osoblahy. Osoblaha byla prvním za druhé světové války osvobozeným městem v české republice. Zároveň ale byla v průběhu bojů z 90 procent zničena. Po odsunu původních obyvatel byly zbytky původní výstavby strženy spolu s troskami. Návštěvník proto stojí trochu v údivu na náměstí, jehož severozápadní část tvoří blok ve stylu Sorel a zbytek náměstí panelová výstavba z pozdější socialistické éry.

V Osoblaze se dochoval unikátní židovský hřbitov. Dále tu je k vidění sovětská houfnice a absolutně udivující stavba připomínající napůl amfiteátr, napůl cyklodrom. Místní ji prezentují coby odpočívárnu norského typu pro cyklisty. Zda to cyklisté pochopí a využívají, je otázkou. V Osoblaze se může člověk dobře občerstvit a ubytovat v turistické ubytovně nebo v penzionu. A znovu udivuje – především turistu přicházejícího z “citově rezervovaného” regionu – přátelská atmosféra vytvářená místními lidmi.

Den třetí: návrat

Třetí den bude věnován návratu, ale i ten je ještě součástí naučně-poznávacího programu. Z Osoblahy do Třemešné půjdete po úzkokolejné trati (rozchod kolejí 760 mm), což je technická památka uvedená do provozu v roce 1898. Trať se doslova klikatí krajem.

Rychlostí 40 kilometrů za hodinu projde vláček 102 oblouků a přes osm mostů. Železničáři ​​si této trati velmi váží a mluví o ní téměř s něhou v hlase. Všichni věří, že Osoblažská úzkokolejka zůstane zachována. Vláčkem projedete v opačném sledu obce, kterými jste prošli pěšky.

V Třemešné přejdete na “širokorozchodné” nástupiště, přesednete na vlak a přejedete několik stanic do Krnova. Přestupem na rychlík Olomouc – Ostrava výlet ukončíte.

Pár zajímavosti na závěr

Osoblažsko, chráněné ze všech stran horami, je velmi úrodným krajem. Už původní obyvatelé se věnovali pěstování ovocných stromů, především jabloní. Na tradice ovocnářů navázali i noví osídlenci po roce 1945.

V regionu se dobře dařilo cukrové řepě, zelenině, okurkám. I když to je – podle řečí místních – se zemědělskou výrobou v současnosti “všelijaké”, v regionu je zřejmé úsilí obcí orientovat se na jiný zdroj příjmů – turismus. Individuální turisté, cykloturisté, školní výpravy a chalupáři – ti všichni přicházejí, protože mají zajištěnou potřebnou infrastrukturu. Že v obcích utratí peníze, potvrzují soukromí podnikatelé. Osoblažsko je rekreační zónou pro Ostravu a Opavu.