Jak poznat maďarské lázně Bük – Bükfürdő (část 2)

Maďarské lázně Bük – Bükfürdő jsou pro návštěvníky z České republiky dopravně dobře dostupné. A tak není divu, že do Büku (Bükfürdő) docházejí k léčení, rehabilitaci, ozdravný odpočinek, nebo jen za “vodní zábavou” tisíce spoluobčanů. Lázně Bük – Bükfürdő jsou po celý rok připraveny je přijmout a dobře se o ně postarat. V Büku se budou dobře cítit lidé každého věku a všech příjmových skupin. Jen je třeba volit podle svých potřeb a zájmů.
Možnosti ubytování v Bük – Bükfürdő

Ubytování v Büku seženeme doslova na každém rohu. Kromě hotelů, kempů (velký kemp i v areálu lázní), penzionů zde funguje systém nabídek “zimmer frei”, ale protože je zde česká klientela vítaná, jsou na domech i cedulky “volné pokoje”. Toto využívají zejména lidé, kteří do Büku jezdí opakovaně a mají zde již nějaké vazby, případně na doporučení známých.

Možnosti rezervace

Hotely a penziony mají obvykle on-line rezervační systém, takže není problém zajistit si ubytování předem prostřednictvím internetu.

Je dobré vyměnit si před odjezdem “ověřovací” e-maily, že jsme skutečně očekávání (to je ale obvyklé všude). Ceny za ubytování jsou tak různé, že si může vybrat opravdu každý. Nijak se neliší od cen za ubytování v Česku. Není pravidlem, že by privát byl levnější.

Stravování v Büku

Nejpohodlnější (a někdy dokonce nejlevnější) je koupit si polopenzi. Pokud se jedeme do Bük – Bükfürdő opravdu “zregenerovat”, postačí nasnídat se, udělat zdravotní procházku, na oběd něco maličkého sníst, dát si deci vínka, odpoledne jít do lázní a pak povečeřet. Odpadnou starosti s nákupem snídaně.

Kdyby se chtěl někdo stravovat po svém

V Büku jsou dva nebo tři supermarkety (například Coop), kde je možné za běžné ceny cokoliv nakoupit. Cena jídel se řídí sezónou. Kdo se (zbytečně) bojí maďarské kuchyně, může si dát Wiener Schnitzel nebo “smažák” s tatarkou a hranolky.

Co s pitným režimem?

Co se pití v Büku týká, turistu neznalého poměrů čeká několik překvapení. Tak především se v maďarských restauracích nekouří. Díky tomu jsou i nejnižší cenové skupiny (další překvapení – stále tu označení skupin platí) příjemné na posezení . Pivo se v této oblasti čepuje Šoproňské (Soproni). Dá se sice pít, ale jedná se o takový “univerzální evropský” ležák, řídký a málo pitelný.

Nalévané nealko je proti našim zvyklostem velmi levné. Víno je úžasné. Jeho cena je mnohdy srovnatelná s cenou piva. Maďaři ho obvykle pijí z trojek, nebo z půllitrů, ředěné vodou. Voda na ředění je zdarma. V nižších cenách víno nabírají odměrkou a přelévají do sklenic. V oblasti kolem Büku jsou výborná červená vína. Víno se prodává všude. Nikde ale není vidět opilce.
Když vstoupíte do Bük – Bükfürdő

Ke vstupu do lázní je možné koupit si několik typů vstupenek. Na celý den, na odpoledne, do lázeňské části, do zábavní části – nebo různé kombinace. V hlavní lázeňské budově v prostoru před pokladnami je několik různojazyčných nabídkových cedulí, na kterých jsou vedeny přehledné ceníky.

Vestibul je vybaven světelnými tabulemi, na kterých se nabídky možností střídají v různých jazycích. Personál u pokladen ale dost často umí jen maďarsky, jakož i šatnářky. To ale nevadí, protože pohyb v lázních je všude značený tak pochopitelnými piktogramy, že se v nich bude dobře orientovat i zcela “hluchý a němý” člověk.

Mají to vymyšlené

Značení piktogramy je běžné i v obci Büku. Maďaři zřejmě velmi dobře chápou, že se jejich řeči nic nepodobá a že jen ve velmi málo slovech lze vytušit například latinský základ. Proto jsou k turistům vlídní a rozcestníky doplňují obrázky.

S běžnými obyvateli Büku je možné domluvit se německy (Rakousko “za humny”), s mladším personálem penzionů a restaurací také anglicky.

Cyklisté jsou  vítáni

Město Bük leží v absolutní rovině (i když za dobré viditelnosti lemují obzor skalnaté štíty Alp). V Büku proto hodně jezdí na kole. Chodníky jsou vybaveny cyklostezkami. Cyklisté jsou vlídní, a když se jim nějaký chodec “motá” po chodníku, jen vesele zvoní nebo zavolají. V Bük – Bükfürdő funguje i půjčovna kol pro rekreanty.

Tipy

  • Kdo chce klid, jezdí do Bük – Bükfürdő v méně exponované měsíce. V některých penzionech také bývají nižší mimosezonní ceny.
  • Před návštěvou je vhodné vyhledat si oficiální lázeňské stránky (Bukfurdo + maďarská doména), kde jsou uvedeny všechny možnosti léčby, relaxace a zábavy (včetně zábavy pro děti).

Varování

Do hlavního termálního bazénu se nechodí s dětmi a ani se tam nijak “nedovádí”.