Jak poznat maďarské lázně Bük – Bükfürdő (část 1)

Maďarské lázně Bük – Bükfürdő jsou pro návštěvníky z České republiky dopravně dobře dostupné. A tak není divu, že do Büku (Bükfürdő) docházejí k léčení, rehabilitaci, ozdravný odpočinek nebo jen za “vodní zábavou” tisíce spoluobčanů. Lázně Bük – Bükfürdő jsou po celý rok připraveny je přijmout a dobře se o ně postarat. V Büku se budou dobře cítit lidé každého věku a všech příjmových skupin. Jen je třeba volit podle svých potřeb a zájmů.




Co je k návštěvě Bük – Bükfürdő potřebné:

  • mapku Bük – Bükfürdő
  • forinty
  • lázeňské oblečení ( plavky, koupací plášť, vhodné obutí k bazénům)

Maďarsko je bohaté na termální vodu

S nadhledem se říká, že na území Maďarska stačí kopnout do země a vytryskne léčivý termální pramen. Když se koncem 50. let minulého století “koplo” do země v okolí malé obce Bük, nebylo to z iniciativy balneologie, ale naftařů.

Namísto nafty však vytryskl mocný, asi 60 stupňů Celsia horký pramen. Voda byla uznána za léčivou, z malého Büku se za pár let stalo velké lázeňské centrum Bük – Bükfürdő. Protože každé lázně musí mít nějaké “nej …”, Bükfürdő se honosí přívlastkem “nejmodernější v Maďarsku”. Spíše by měl přívlastek znít “nejmladší maďarské termální lázně”, veřejnosti slouží od roku 1962.

Pokud vás trápí tyto problémy, určitě tam jděte

Neduhy, které termální voda v lázních Bük napomáhá léčit: poruchy pohybového ústrojí, choroby páteře, poúrazové a pooperační stavy, různé artrózy, řídnutí kostí, dna (pakostnice), Bechtěrevova nemoc, chronické gynekologické a urologické záněty, revmatismus měkkých tkání, takzvané “manažerské nemoci “, nemoci dýchacích cest (inhalace), choroby trávicího traktu (podpůrná pitná kúra).

Koupání v horké vodě není vhodné pro lidi s vysokým krevním tlakem a onkologickými chorobami. Skutečně nemocní lidé by měli svůj záměr odjet do Bükfürdő vždy konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Geografie města

Městečko (obec) Bük s lázeňskou čtvrtí Bük – Bükfürdő leží na severozápadě Maďarska, v těsné blízkosti hranic s Rakouskem. Proto je nejjednodušší a nejrychlejší cesta autem do Vídně, pak po A3 na Eisenstadt, dále na maďarskou Sopron (Šoproň) a po silnici číslo 84 asi po 50 kilometrech odbočit na Bük.

Pohodlné cestování vlakem

Vlakem je nejrychlejší a nejpohodlnější také cesta přes Vídeň-Meidling. Odtud jezdí příměstské vlaky do Šoproně (Sopron), kde se přestupuje na vlak do Büku (směr Szombathely).

Při nákupu mezinárodního jízdenky se může vyskytnout problém, že dráhový systém “nedokáže” najít stanici Bük.

Řešením je koupit si lístek do Sopron a tam si dokoupit lístek do Büku. Když v Sopron nestihneme koupit lístek, je možné koupit si dodatkovou jízdenku ve vlaku (bez příplatku). Průvodci v této příhraniční oblasti hovoří běžně německy.




Když dorazíte do cílové stanice …

Stanice v Büku je asi kilometr od začátku obce, která je velmi dlouhá. Od stanice jezdí malý přibližovací autobus, který projíždí vesnicí, zastavuje a zajíždí až do lázeňské čtvrti Bükfürdő. Proto je dobré mít mapku, kde je vyznačeno místo našeho ubytování a jednoduše ji řidiči ukázat. Zastaví pak na nejbližší zastávce. S řidičem je možné vždy se domluvit nějakou směsí němčiny a angličtiny.

V Maďarsku se platí forinty

Tisíc forintů koupíme (plus mínus) asi za 75 Kč. Když si nestihneme peníze vyměnit doma, můžeme to udělat bez problémů přímo v Büku. Buď vyměníme v bance, nebo si forinty “vytáhneme” z bankomatu. Ten je také umístěn v budově banky (asi uprostřed obce). Placení kartou je možné v lázeňském komplexu (vstupné do lázní, bazénu a wellness služby). V penzionech obvykle chtějí platbu v hotovosti.