Jak poznat Debrecín?

Jak poznat Debrecín, který leží v Maďarsku, blízko našich východních slovenských sousedů? Při vyslovení názvu druhého největšího maďarského města se někomu začnou “dělat chutě” na slavné párky, pečeni nebo guláš. Jiný si vybaví přívlastek “kalvínský Řím“. A další si vzpomene na příjemné chvíle v termálních lázních. To vše stále platí. Maďarský Debrecín je zajímavý z mnoha pohledů, a tak stojí za návštěvu. Přinášíme pár tipů a zkušeností z “gastronomického-Kalvínsky-lázeňského” Debrecína.

Co je potřeba, pokud chcete poznat Debrecín:

 • osobní doklady
 • forinty
 • Běžné turistické vybavení a náležitosti při cestování do země EU
 • Předem nastudovat základní informace o městě
Všeobecné informace

Pokud se rozhodnete procestovat a poznat Debrecín, určitě nebudete litovat. Je to město, které turisty přitahuje zejména svou historií, která je zaznamenána od 13. století. Debrecín vždy hrál významnou roli v uherské historii.

Od poloviny 16. století se ve městě rychle rozšířilo kalvínské ( “protestantské”) náboženství a Debrecín později dostal dodnes platný přívlastek “kalvínský Řím”. Pro turisty jsou atraktivní také zdejší termální lázně – v okolí města se nacházejí geotermální prameny.

Geografická poloha

Obchodnímu a dnes i turistickému ruchu prospívá geografická poloha Debrecínu – město leží na okraji maďarské pusty (evropský unikát), nedaleko Hortobáďského Csárda (kraj kočovných pastevců a místo výskytu jedinečné fauny a flóry), v blízkosti hranic s Rumunskem, ale i s Ukrajinou a Slovenskem.

Pro milovníky dobrého jídla je Debrecín městem výborných uzenářských produktů a dobrého vína (blízkost tokajské oblasti zvyšuje dostupnost – na každém rohu, kvalitu – vynikající, cenu – neuvěřitelná).

Jak se tam dostat

Pokud chcete poznat Debrecín, dostanete se tam nejlépe autem, vlakem nebo autobusem například přes Budapešť. Letecká doprava by byla komplikovaná, protože je to blízko a u Debrecínu není letiště.

Jak poznat Debrecín hromadnou dopravou

Debrecín má něco přes 200 tisíc obyvatel. Leží v naprosté rovině (okraj pusty) a neprotéká jím žádná řeka. Zato tam pořádně fouká – právě vlivem pusty. Turisté mohou používat městskou dopravu (je třeba koupit si lístek), a nebo chodit pěšky – střed města není velký. Ve městě se počítá s cyklisty (a cyklista musí počítat s tramvajemi).

Tramvaj má první stanici (i konečnou) u nádraží. Je možné udělat si malý okružní výlet pro první orientaci. Tramvaj jede po hlavní třídě, kolem Velkého kostela, dále jede k rekreační zóně (zoo, zábavní park, lázeňská oblast s akvaparkem) a pak se vrátí zpět ke stanici. A to vše na jeden lístek. V Debrecínu dále jezdí trolejbusy a městské autobusy, na MHD je spolehnutí, jezdí přesně.

Obchody

V Maďarsku, tedy i v Debrecínu, jsou jako měna používány forinty (HUF). Na každou platbu v Maďarsku obdržíme účet z pokladny. A i když ji předem odmítneme, nemůžeme nevidět, že prodejce částku přesto zadává do pokladny (i v hospůdkách nejnižší cenové skupiny, a i když tam kromě nás nikdo další není). Ceny zboží a služeb jsou skoro stejné jako u nás. I nákupní centra vypadají jako i jinde v EU.

Chcete poznat Debrecín pomocí jídla?

V Debrecínu je mnoho restaurací, ale stravovat se jen v nich, to by vyšlo dost draho (stejně jako u nás). Na menší jídla lze zajít do různých pekáren nebo řeznictví.

Někomu možná trochu vadí, že i v debrecínské pekárně najde například pizzu, bystré oko však objeví vždy něco neznámého – a to jsou místní výrobky. Bývají levnější a mnohem lépe chutnají, než ty “globalizované”.

Jak zjistit, co navštívit

Pro získání přehledu o všech turistických zajímavostech a možnostech je dobré nejprve zajít do informačního centra, kde vám rádi pomohou poznat Debrecín. Je možné dobře se domluvit německy, anglicky nebo směsí obou jazyků.
Maďarštině bez přípravy a znalosti nelze porozumět, kromě (snad) finštiny se žádnému jinému jazyku nepodobá. U lidí kolem padesátky se někdy dá pochodit i s ruštinou.

Pozůstatky socialismu se také neomylně poznají v panelové zástavbě, která byla stejně necitlivá jako u nás.

Nejvýznamnější památku Nagytemplom (Velký kostel) na Kossuth tér nelze přehlédnout. Věž je pro návštěvníky přístupná. Je na ní největší maďarský zvon Rákóczi. Nápadný je ale také starý reformovaný kostel, kterému se podle jeho vzhledu také říká “zkrácený” kostel. Věž byla skutečně dodatečně snížena.

Nemůžete zapomenout na nejdůležitější místa: 

 • Velký kalvínský kostel – postavený v klasicistním slohu s barokními prvky.
 • Deri muzeum – Muzeum sídlí v neobarokní budově dokončené 1930.
 • Muzeum reformovaného sboru – muzeum dokumentující vývoj protestantské školy Uherska, založené v roce 1538.
 • Starý reformovaný kostel – nazývaný také Zkrácený kostel kvůli později seříznuté bílé věži.
 • Csokonaiovo divadlo – pojmenované po významném debrecínském rodákovi básníkovi Mihályi Csokonaiom v romantickém slohu v letech 1861 – 1865.
 • Župní dům – secesní budova z let 1911 -1912.
 • Kostel sv. Anny – postavený v barokním slohu v letech 1721 – 1746.
 • Piace Utca – hlavní promenádní třída s většinou památek, obchody a kavárnami.
 • Velký les – rekreační zóna na sever od centra s botanickou a zoologickou zahradou, univerzitním areálem, lázeňskými centry.
 • Galerie Modem – třípodlažní galerie moderního umění z roku 2006.
 • Aquaticum – lázeňský komplex ve Velkém lese s léčivou vodou s teplotou 63 Celsia.
 • Středomořský lázeňský park – moderní akvapark ve Velkém lese.
 • Phoenix Aréna – multifunkční sportovní hala z roku 2002 u výpadovky na Košice, druhá největší v zemi.

Tipy, jak poznat Debrecín

 • Z “kalvínského Říma” si můžeme přivézt typický oblek, který je tradičním a také charakteristickým oděvem tohoto regionu.
 • Květinový karneval v Debrecínu – nejdůležitější z debrecínských karnevalů s mezinárodní účastí, je během druhého srpnového týdne s tradicí od 1905.
 • Vynikající svačinkou při toulkách Debrecínem je například houska s nějakou jitrnicí či jelítkem. Je to podobný masný výrobek různé pikantní chuti. A kdo se maďarské kuchyně bojí, může zajít v Debrecínu do nějakého světového řetězce.