Jak používat zeleninu Bok Choy?

Přinášíme rady a tipy, jak používat zeleninu Bok Choy. Bok Choy, čili čínské zelí, je zelná zelenina stejně jako naše klasické zelí. Jeho využití se u nás omezilo pouze na přípravu zeleninových salátů, existuje však více způsobů, jak tuto zeleninu v kuchyni používat. V dnešní době je již Bok Choy možné sehnat i v běžných supermarketech. Chcete-li se o využití této zeleniny dozvědět více, přečtěte si náš článek.




Co je to Bok Choy?

Je to rostlina příbuzná mangoldu, která pochází z Číny a dá se pěstovat celoročně. Využívá se zejména v asijské kuchyni. Jde o druh noblesní čínského zelí s krátkými masivními stonky světle zelené až bílé barvy, s krásně lesklými, bohatými, hladkými a také různě barevnými zelenými listy, které mají často bohaté vroubkování.

Listy, a zvlášť bílé hladké stonky, mají pěknou texturu a jsou křupavé. Jejich chuť se pohybuje někde mezi zelím, kapustou a špenátem, je dokonce trochu nasládlá. Zvláště mladé kousky Bok Choy, někdy také nazývané “baby bok choy” se jedí čerstvé, jsou totiž nejjemnější, což ocení milovníci salátů. Labužníci však vědí, že nejlepší Bok Choy je jen krátce uvařený.

Pozitivní účinky na lidský organismus

Mimo skvělé chuti a křupavosti dodá pokrmům také mnoho cenných látek. V listech Bok Choy se nachází také vápník, draslík, železo, hořčík, beta karoten, téměř celý B-komplex, z něhož zmiňme vitamín B1, B2, B5, B6, B9. Tyto vitamíny patří na seznam esenciálních látek, tělo si je nedokáže vytvořit a je tedy třeba je doplňovat stravou.

Podle výzkumů 100 g svěžích zelených listů Bok Choy obsahuje přibližně 45 mg vitaminu C, což odpovídá 75% doporučené denní dávky. Ve stejném množství pak nacházíme přibližně 13 kalorií, jak je tedy vidno, tato listová zelenina by se měla stát nedílnou součástí redukčního, ale i diabetického jídelníčku.

Z dalších biologicky aktivních látek jmenujme například lutein a zeaxantin, které se pozitivně podepíší na stavu našeho zraku, dále to bude vitamin K, zajišťující správnou srážlivost krve, mineralizaci kostí, buněčný růst či metabolismus proteinů cévní stěny.

Tato zelenina má protisklerotické a protinádorové účinky, čistí organismus a pomáhá trávení. Jak bylo zmíněno, tato zelenina navíc obsahuje jen velmi málo kalorií a napomáhá hubnutí. Používá se v nejrůznějších kuchyňských úpravách.




Využití ve studené kuchyni

Nejlepší je konzumovat tuto listovou zeleninu v syrovém stavu, zachová si tak nejvíce cenných látek. Syrové listy můžete přidat do již zmíněných zeleninových salátů nebo do smoothies. Tento salát lze kombinovat například s melounem, avokádem a citronovou nebo octovou zálivkou.

Výživovou hodnotu čínského zelí je možné podpořit mléčným kvašením.

Využití v teplé kuchyni

Tato listová zelenina obsahuje poměrně dost vody, pokud jej tedy převaříte, listy mají tendenci velmi rychle zavadnout. Pokud si chcete skutečně pochutnat, na několik málo minut vložte listy do vroucí vody, což by mělo zachovat jejich jemný křupavý charakter. Následně na minutu ponořte do ledové vody a vysušte.

Čínské zelí pak můžete dále využít při zapékání, grilování, dušení, smažení, ale i při přípravě polévek. Velmi vhodná je kombinace česneku a zázvoru.

Využití v asijské kuchyni

V asijské kuchyni existuje nepřeberné množství receptů s použitím čínského zelí. Mezi nejpopulárnější úpravy patří nudle s masem, Bok Choy s další zeleninou připravované ve woku.