Jak používat sněhové řetězy?

Čas od času musí každý řidič kromě přezouvání pneumatik také použít sněhové řetězy. Sněhové řetězy patří do nezbytné výbavy každého zodpovědného řidiče. Nejenže dokáží výrazně zlepšit jízdní vlastnosti vozu, ale dokáží i zachránit život nebo umožní cestovat přes místa, na které byste se bez řetězů dostali jen těžko. Není nutné je mít ve výbavě, ale měly by na vás čekat někde uskladněné, abyste je vždy v zimním období mohli dát do kufru auta pro možnost okamžitého využití. Jak sněhové řetězy používat?

Jaké sněhové řetězy použít

Klíčový je výběr, vždy si vyberte tolik řetězů, kolik máte hnacích kol. Vybírejte řetězy podle upnutí a také podle celkové velikosti kol. Řetězy musí sedět na kole přesně, proto vybírejte sněhové řetězy jen podle příslušných rozměrů.
Řetězy nasazujte pouze na hnací kola. Pouze u aut, která mají náhon na všechny 4 kola, se nasazují řetězy na každé kolo zvlášť. Řetěz nasaďte tak, že jej rozložíte před pneumatiku a opatrně na něj najedete. Následně jej pouze upněte po celém obvodu kola. Na trhu jsou dostupné i modely, na které není nutné najíždět. Návod je uveden vždy i na samotných řetězech.

Používat sněhové řetězy byste měli pouze v případě zledovatělé a zasněžené vozovky. Pokud jste majitelé terénních nebo SUV vozů, tak můžete řetězy využít i při jízdě na nezpevněných cestách a mimo cesty.

Co dělat během tmy?

Pokud se stmívá, tak řetězy nasaďte vždy ještě tehdy, dokud se na ně dá dobře vidět. Nasazování ve tmě se nemusí správně podařit nebo se dokonce nemusí podařit vůbec.

Vybírejte si vždy sněhové řetězy v plastovém kufříku, ten nabízí nejlepší možnost uložení. Při sezónním nebo výjimečném používání si vyberte základní řetězu v cenové hodnotě okolo 500 korun.
Pokud žijete v oblasti, kde využíváte řetězy pravidelně po celé zimní období, tak si vyberte kvalitní modely, jejichž hodnota začíná od 3000 korun.

Upozornění

Neměli byste používat sněhové řetězy, které mají jiné rozměry než vaše kola a celkově řetězy ani zbytečně nepoužívejte, pouze pokud to je nutnost. Ničíte tím pak nejen své auto, kola, ale i vozovku.