Jak používat med v boji s chřipkou a nachlazením?

V tomto článku vám přinášíme rady a tipy, jak používat med v boji s chřipkou a nachlazením. Pokud máte v okolí včelaře nebo máte jiný přístup k opravdovému kvalitnímu medu, máte v boji se chřipkou či nachlazením napůl vyhráno. Kvalitní med je totiž silným přírodním antibiotikem a také posiluje imunitu organismu. Chcete-li se o léčivých účincích medu dozvědět více, určitě si přečtěte následující článek.

Proč bychom měli používat med

Med obsahuje vitamíny A, C, D, E a K, vitamíny skupiny B, z minerálů obsahuje hořčík, draslík, vápník, fosfor, zinek, železo a další. Tyto látky jsou ve větším množství zastoupeny v medu medovicovém (lesním) než v medu květovém.




V medu najdete také velmi širokou škálu antioxidantů. Složení medu velmi závisí na podmínkách, v nichž byl vyprodukován. Obsah antioxidantů se v různých druzích medu může lišit až 20-násobně.

Když si budete vybírat med, vždy dívejte na jeho barvu. Tmavší med obvykle obsahuje více antioxidantů než med, který je světlý.

Využití medu

Med měl obrovské využití již v dávné minulosti, protože se používal jako lék dříve, než byly vynalezeny antibiotika. Vědci dokázali, že med ničí mnoho nežádoucích mikroorganismů. Navíc nemá vedlejší účinky jako chemicky vyráběné léky.

Med se mimo jiné používá při léčbě srdečních onemocnění, onemocnění jater, žaludku a střev, při zánětech ledvin a močových cest, při vysokém krevním tlaku, při nespavosti a podráždění atd. Zevně se využívá na hojení ran a popálenin.

Med jako prevence

My se však v tomto článku zaměříme na použití medu při léčbě chřipky a nachlazení. Med je vhodný i při zánětech průdušek a horních cest dýchacích.

Můžete ho samozřejmě využít i jako prevenci proti infekci, protože med zvyšuje obranyschopnost organismu. Podle lidového léčitelství stačí jako prevenci proti nachlazení užívat 5 lžiček medu denně.

Nejjednodušší možností je samozřejmě osladit si medem bylinkový čaj. Krátké zahřátí medu nevadí, proto se nic neděje, když si ho přidáte do teplého (mírně vychladlého) čaje a rychle ho vypijete.

Proti chřipce a nachlazení je vhodný čaj lipový, šípkový, bezový, zázvorový, tymiánový a mnoho dalších. Do čaje přidejte med a případně i citrónovou šťávu podle vaší chuti.

Výrobky z medu

Výraznějších účinků dosáhnete, pokud med zkombinujete s cibulí či česnekem při přípravě cibulového nebo česnekového sirupu.

Další možností je příprava medového sirupu – stačí do pár lžic medu vytlačit čerstvou šťávu z citronu, přidat můžete i lžičku kokosového oleje. Sirup účinkuje při kašli a nachlazení.




Medový zábal – při chřipce, nachlazení a zejména při silném zahlenění a kašli zkuste medový zábal, který působí protizánětlivě, zahřívá a ulevuje. Připravíte ho smícháním medu s trochou mouky a rostlinného oleje. Směs natřeme na gázu a přiložíme ji na hrudník, který pak ovážeme např. větším ručníkem, či osuškou. Zábal necháme působit nejlépe přes noc nebo alespoň několik hodin.

Tipy

Používat med bychom měli přímo od včelaře. Pokud nemáte přístup přímo k včelaři, tak můžete med koupit například ve farmářském obchodě, či na trzích. Rozhodně se nespoléhejte na kvalitu medu ze supermarketu.

Upozornění

Pokud chcete používat med, nejdříve si ověřte, zda na med nemáte alergii!

Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.