Jak postupovat při štípnutí včelou nebo vosou?

Jaro a léto jsou obdobím, kdy kromě nádherné přírody a vůní, které sálají v jejím ovzduší, narušuje náš pobyt v ní bzučící hmyz. Otravné komáry, mouchy a nenápadná klíšťata ani netřeba zmiňovat. Pozor bychom si měli dávat zejména na pracovité včelky a nebezpečné vosy. Jejich píchnutí totiž někdy může být i život ohrožující.

Vosy jsou zákeřnější

V první řadě je třeba si uvědomit, že ani včely ani vosy nám nechtějí ublížit a své žihadlo použijí vždy pouze v případě, kdy se samy cítí ohroženy. Jak jistě všichni víme, zahynou okamžitě potom, co to udělají. Instinkt je však přirozená vlastnost a mnohokrát jsme i my lidé v situacích, kdy jednoduše přesně víme, co máme dělat, protože jsme je nikdy předtím nezažili. Vstoupí do nás adrenalin a “věci” se dějí jaksi samy. Mnohdy se ke štípanci dostaneme způsobem, že daný hmyz ani nevidíme. Reakce nás ale pokaždé překvapí. Silná bolest je tak prudká, že první sekundy lapáme po dechu.

Včela štípne jen jednou, ale pozor si dávejte na vosy. Ty totiž mohou svým žihadlem bodnout i několikrát po sobě, což je neuvěřitelné.

Žihadlo je třeba vytáhnout

I když je to prvotní šok a chvíli vám trvá zjistit, co se vlastně stalo a odkud přišla bolest a bodnutí, zapamatujte si, že jedovaté žihadlo je třeba co nejdříve z rány vytáhnout. Buď použijete vlastní prsty nebo jehlu či pinzetu, ale vždy ve směru od poranění. Následně místo vymyjte vodou a mýdlem. Můžete použít i ledový obklad a výborné jsou domácí léčebné tipy, například překrojená brambora, ocet, med nebo propolisová mast a dokonce i zubní pasta. Pokud jste v přírodě a nemáte u sebe nic ze zmíněného, ​​na postižené místo si natřete hlínu smíchanou s vodou.

S postiženou končetinou nehýbejte, aby se jed nešířil dál do těla

Zůstaňte v klidu a s postiženým místem příliš nehýbejte. Bolest by měla přejít do 24 hodin. Ještě pár dní můžete pociťovat na místě po vpichu svědění nebo se může objevit drobný otok. Dlouhodobé bolesti a alergické příznaky je třeba urychleně řešit vyhledáním lékařské pomoci.