Jak postupovat při prodeji auta? Tento návod vám pomůže prodat každé ojeté auto

jak prodat auto

S koupí a prodejem auto je to komplikované. Každý, kdo auto vlastní se s tím už jednou setkal, nebo se s tím setká. Pokud jste se rozhodli prodat auto, nevyhnete se vyřizování, podepisování smluv a čekání na úřadech. Urychlíte proces prodeje auta pomocí návodu. Dozvíte se všechny potřebné informace, co dělat a jak postupovat.

jak prodat auto
jak prodat auto

POSTUP PŘI PRODEJI AUTA

Rozhodli jste se prodat své staré, ojeté auto a koupit si nové? Nebo jste se rozhodli jezdit autobusem? Ať jsou důvody prodeje jakékoliv, je třeba vědět, jak postupovat při prodeji auta.

Jak rychle prodat auto a co dělat, pokud chcete prodat auto? Pokud jste se rozhodli rychle prodat auto novému majiteli, nezapomeňte na těchto pár důležitých rad.

 1. Auto můžete prodat sám, nebo ho prodat do autobazaru.
 2. Pokud prodáváte auto sám, nejprve se poptejte známých. Při prodeji určitě volte internetové stránky, které mají vyšší návštěvnost a jsou známé.
 3. Vozidlo nafoťte. Fotografie by měly být kvalitní, ostré, aby kupující auto dobře viděl i na fotce. Nezapomeňte auto předtím uklidit a umýt. Nafoťte ho zevnitř i zvenku.
 4. Popis inzerátu by měl být vyčerpávající, měl by obsahovat všechny hlavní a potřebné parametry týkající se vozidla.
 5. Cenu určete příslušnou ke stavu vozidla. Nejdříve si udělejte průzkum cen stejných vozidel. Můžete si dát auto ohodnotit příslušnému.
 6. Při prodeji auta uveďte také všechny nedostatky a chyby, které ojeté auto už za ten čas získalo.
 7. Pokud vás osloví potenciální zájemce, určitě se domluvte na osobním setkání. Vozidlo by si měl každý kupující vyzkoušet.
 8. Pokud jste pro vaše auto našli jste zájemcem, musíte vyřešit všechny potřebné úkony při prodeji auta.

Postup prodeje auta je následující:

SMLOUVA NA PRODEJ AUTA

Pokud jste se rozhodli prodat auto a našli jste už i kupce, nezapomeňte na smlouvu o prodeji auta. Prodej auta realizujte vždy na základě písemné prodejně-kupní smlouvy. Dobré je, pokud bude do smlouvy zasahovat třetí strana, svědek dodržení a podepsání smlouvy mezi stranami. Smlouva na prodej auta musí obsahovat všechny podstatné náležitosti. Nesmí se nic vynechat a na nic zapomenout. Všechny body musí být odsouhlaseny oběma stranami.
PLATBA VOZIDLA

Vozidlo předáváte se vším, co k němu patří a co je zaznamenáno ve smlouvě. Také platba a příjem peněz je na dohodě mezi stranami. Nezapomeňte si vždy přijaté peníze spočítat. Platba v hotovosti má svá omezení.

PŘEPIS VOZIDLA

Přepis auta se trochu liší podle toho, zda auto prodáváte v rámci okresu, nebo ho prodáváte do jiného okresu. V případě, že auto prodáváte do stejného okresu se musí dostavit oba – prodejce a kupující na policejní úřad daného okresu.

PRODEJ AUTA V rámci okresu

Musíte s sebou přinést:

 • žádost o odhlášení auta – vyplní prodávající,
 • žádost přihlášení vozidla – vyplní nový majitel,
 • osvědčení o registraci I., II., technický průkaz,
 • doklad o pojištění – doloží původní majitel,
 • kolek, který koupíte na policii, v hodnotě 500 Kč.
 • Přepis vozidla může provést pouze původní majitel, pokud je zmocněn kupujícím, tedy novým majitelem. Také, pokud se nový majitel nemůže dostavit na přepis, může původní majitel auto odhlásit, avšak přihlásit ho musí nový majitel osobně, a to do 30 dnů od odhlášení vozidla.

PRODEJ AUTO DO jiného okresu

Prodej auta do jiného okresu a jeho následný přepis se velmi neliší. Postup je podobný. Při přepisu musí být přítomni oba, nebo jen původní majitel, pokud má vybavené zplnomocnění od nového majitele, je to tak jednodušší.

Odhlášení je bez poplatku. S sebou budete potřebovat pouze:

 • žádost o odhlášení vozidla s údaji nového majitele,
 • občanský průkaz,
 • osvědčení o registraci II., technický průkaz,
 • potvrzení o pojištění.
 • Po odhlášení vám policie předá osvědčení o evidenci a technický průkaz. Do technického průkazu se následně zapíše nový majitel s datem a správnými údaji. Osvědčení o evidenci a technický průkaz musíte předat novému majiteli. Je dobré, pokud si uděláte kopie těchto dokladů, budou potřebné při pojistném řešením a rušení PZP. Pokud jste auto nevyužívaly na firemní účely a nebylo evidované v obchodním majetku společnosti nebo OSVČ, nemusíte platit daň z prodeje auta.

V pojišťovně můžete požádat o předčasné zrušení pojistky.

Budete potřebovat:

 • kopii technického průkazu, už s údaji nového majitele,
 • žádost o zrušení pojistného.