Jak pomoci unaveným očím?

Stále více dospělých, ale i dětí se stěžuje na únavu očí. Patří k tomu rozmazané nebo rozostřené vidění, pálení a slzení očí, někdy se objeví i zarudnutí. Oči trpí únavou často proto, že trávíme hodně času u počítače. Tím je zbytečně a nezdravě zatěžujeme, protože při práci s počítačem se díváme stále do jednoho místa a mnohem méně mrkáme. Tvoří se tím pádem i méně slz a oko nezdravě vysychá. Jak bychom se měli o naše oči co nejlépe starat? Jak pomoci unaveným očím?

Návod a postup jak předejít unaveným očím

V první řadě bychom měli omezit zbytečné vysedávání před počítačem. Pokud musíme monitor využívat každý den v práci, je dobré zařadit pravidelně přestávky a zadívat se na chvíli někam jinam, ideálně do dálky, a mrkat.

Existují i speciální cviky na oči, kdy dojde k procvičení okohybných svalů a ke střídavému zaostřování na blízko a na dálku.

Někdy stačí oči na chvíli zavřít a opatrně je přetřít, aby došlo k jejich prokrvení. Také se osvědčilo přikládání studených obkladů. Zvlhčujte vzduch doma i v práci. Ideální je, když je relativní vlhkost kolem 40 – 60%.
Mnoho negativních faktorů

V kombinaci se suchým vzduchem v místnosti, ponocováním a sledováním televize našemu zraku rozhodne dlouhodobě neprospívá. Stejně tak nám škodí špatné osvětlení, které je buď slabé nebo příliš vzdálené, případně jde o nevhodnou kombinaci obou. O škodlivosti kouře z cigaret dnes už nikdo nepochybuje a má to samozřejmě negativní vliv i na náš zrak.

Řada z nás pije méně, než by měla, stejně tak strava není ideální. To vše se podepisuje na špatné kondici našich očí.

Zcela zásadní pro pomoc unaveným očím, je dostatek spánku, aby se mohli přirozeně zregenerovat a zvlhčit. Oči potřebují pro své dobré fungování také dostatek betakarotenu a zinku.

Pokud máte hodně namáhané oči, zařaďte do svého jídelníčku třeba dýňová semínka, bohatá na zinek, a také žlutě zbarvené ovoce a zeleninu, protože obsahují dostatek betakarotenu. Vynikající jsou i borůvky.