Jak pomoci unaveným očím?

Stále více dospělých, ale i dětí se stěžuje na únavu očí. Patří k tomu rozmazané nebo rozostřené vidění, pálení a slzení očí, někdy se objeví i zarudnutí. Oči trpí únavou často proto, že trávíme hodně času u počítače. Tím je zbytečně a nezdravě zatěžujeme, protože při práci s počítačem se díváme stále do jednoho místa a mnohem méně mrkáme. Tvoří se tím pádem i méně slz a oko nezdravě vysychá. Jak bychom se měli o naše oči co nejlépe starat? Jak pomoci unaveným očím?
Návod a postup, jak předejít unaveným očím

V první řadě bychom měli omezit zbytečné vysedávání před počítačem. Pokud musíme monitor využívat každý den v práci, je dobré zařadit pravidelně přestávky a zadívat se na chvíli někam jinam, ideálně do dálky, a mrkat.

Existují také speciální cviky na oči, kdy dojde k procvičení okohybných svalů a ke střídavému zaostřování na blízko a na dálku.

Někdy stačí oči na chvíli zavřít a opatrně je přetřít, aby došlo k jejich prokrvení. Také se osvědčilo přikládání studených obkladů. Zvlhčujte vzduch doma i v práci, ideální je, když je relativní vlhkost kolem 40 – 60%.

Mnoho negativních faktorů 

Kombinace suchého vzduchu v místnosti, ponocování a sledování televize našemu zraku rozhodne dlouhodobě neprospívá. Stejně tak nám škodí špatné osvětlení, které je buď slabé nebo příliš vzdálené, případně jde o nevhodnou kombinaci obou. O škodlivosti kouře z cigaret dnes už nikdo nepochybuje a má to samozřejmě negativní vliv i na náš zrak.

Řada z nás pije méně, než by měla, stejně tak strava není ideální. To vše se podepisuje na špatné kondici našich očí.

Zinek a betakaroten
Zcela zásadní, pro pomoc unaveným očím, je dostatek spánku, aby se mohly přirozeně zregenerovat a zvlhčit. Oči potřebují pro své dobré fungování také dostatek betakarotenu a zinku.

Pokud máte hodně namáhané oči, zařaďte do svého jídelníčku třeba dýňová semínka, bohatá na zinek, a také žlutě zbarvené ovoce a zeleninu, protože obsahují dostatek betakarotenu. Vynikající jsou i borůvky.