Jak podpořit imunitu zdravým pohybem venku i v zimě?

Pohyb má pozitivní vliv na zdraví, prospívá nejen tělu, ale udržuje i mladou mysl. Na tom se shodneme všichni.
Pokud jste se rozhodli podpořit svoji imunitu, sportujte i v zimě. Sport je nezbytnou součástí zdravého životního stylu a skvělou prevencí před mnoha onemocněními.

Býváte vy, nebo vaše děti, v chladném období roku často nemocní? Chcete-li přežít zimu bez nemocí, utužujte si zdraví. Posílení imunity dosáhnete, pokud budete své tělo správně vyživovat, otužovat a nebudete se vyhýbat sportu. Imunitní systém potřebuje alespoň třicet minut pohybu denně. Tehdy dokáže lépe nastartovat svou obranyschopnost a úspěšněji bojovat s různými infekcemi.

Cyklistika v zimě

Mnozí odkládají kolo na zimu do sklepa, garáže, zavěsí na háky a sundají ho až na jaře, když se dostatečně oteplí.
Víte však, že nemusíte odkládat kolo ani v zimě? Uvědomte si, že i v zimních částech roku se najdou dny, kdy mohou vaše ratolesti využívat svoje kola dosyta a skvěle se na nich vyřádit. Stačí vystihnout plusové teploty a najít vhodný terén na cyklistiku. Terén vybírejte podle toho, zda jste vy a vaše děti začátečníci nebo pokročilí a zohledněte i to, zda používáte silniční nebo horská kola.

Horské kolo je robustnější, má pevnější rám a mnohem tlustší kola, než silniční kolo. Je odpružené, má větší brzdnou sílu, širší řídítka kvůli dobré ovladatelnosti a řetěz na něm se přehazuje samostatným zařízením. Pokud máte rádi náročnější terén – hory, lesy, pole, louky a místa, kde nejsou zpevněné cesty, těmto trasám se se silničním kolem raději vyhněte.

Zimní sporty

Pokud je zima bohatá na sníh a dny s mínusovými teplotami, netřeba zoufat. Vy a vaše děti se můžete oddat i mnoha jiným zimním sportům, které poskytnou dostatek zábavy a navíc, vhodně podpoří i imunitu.
Skvělé zimní radovánky dětem i dospělým dopřeje sáňkování, bruslení, snowboarding i lyžování. Většina zimních středisek poskytuje lyžařům čtyři základní typy sjezdovek. Jsou to tratě pro úplné začátečníky, pro mírně či středně pokročilé lyžaře a pro experty, kteří se svými sportovními výkony v mnohém dají srovnat s profesionály. Ze široké nabídky si může vybrat opravdu každý.
Ale své kouzlo bezpochyby nabízí i zimní turistika, která je dostupná ještě širší mase lidí.

Zdravá chůze

Chůze je vhodná v každém věku a v každém ročním období. I pro děti či seniory a méně zdatné jedince, jejichž fyzická kondice nedosahuje vysokou úroveň. A navíc, při chůzi nikdo nepotřebuje ani náročnou sportovní výbavu.
Nezavrhujte chůzi, když trošku přituhne, začne padat sníh nebo mrholit. Není špatné počasí, jen špatně připravený a oblečený člověk.
Turistika poskytuje nejen krásné zážitky, ale také mnoho zdravotních bonusů. Chůze je nejpřirozenější způsob pohybu, který chrání člověka před civilizačními chorobami a dá se aplikovat za každého počasí. Tak proč se jí nevěnovat i v zimě?