Jak phubbing ohrožuje naše vztahy?

Možná se už i vám stalo, že jste si s přáteli šli posedět, ale nedopadlo to zcela podle vašich představ. Ne kvůli počasí nebo složení lidí… ale kvůli mobilům.
Stále častěji se stává, že když jsme doma, toužíme po společnosti. Když se však konečně dostaneme mezi lidi, nedokážeme pustit z rukou svůj mobil. Neustále kontrolujeme zprávy či novinky na sociálních sítích. Řekneme, že jen kontrolujeme, zda je vše ok, jestli nás někdo neshání… ale přitom nic nehoří. Většinou je to jen naše závislost a připoutání k mobilům.
Znáte to?



Pokud jste s někým venku, ale místo druhé osobě se věnujete svému mobilu, říká se tomu phubbing. Jak ho rozpoznat, jak narušuje naše vzájemné vztahy a jak se ho zbavit? Přečtěte si v našem článku.

Phubbing – nenechte se urážet

I když se na první pohled může zdát, že phubbing je neškodný, ignorování osoby kvůli neustálému sledování mobilu může vést k vážnému narušení. A dokonce až k rozpadu vztahů. Následkem toho se po mentální stránce cítíme jaksi hůře. Nikomu totiž nedělá dobře, pokud ho na posezení ignorujete, abyste mohli sledovat svůj displej.

Phubbing (vyslovujte jako fabink) je relativně nový pojem, který se do slovníků dostal jen před několika lety, v roce 2012. Pojem vznikl spojením dvou slov, a to “phone“, tedy telefon a “snubbing“, tedy urážení. Znamená to tedy, že používáním telefonu v nevhodné době urážíte svého komunikačního partnera.

Už jste byli obětí phubbingu?

Phubbing je běžnější, než byste si možná mysleli. Například jedna studie uvádí, že až 17% lidí upřednostní svůj mobil před druhou osobou nejméně čtyřikrát denně. Až 32% lidí zas uvedlo, že se stávají oběťmi phubbingu nejméně dva až třikrát denně.
Uznejte, že je pořádně otravné, pokud vás někdo i několikrát denně ignoruje kvůli telefonu. Je pochopitelné, pokud si někdo potřebuje vyřídit spěšný telefonát nebo odepsat na zprávu, věnovat se však sociálním sítím na úkor druhé osoby, to je již zcela jiný šálek kávy.

Jak nám narušuje vztahy?

V první řadě, pokud se věnujete svému mobilu, nežijete v přítomném okamžiku. Studie ukazují, že věnování se sociálním sítím či jiným záležitostem snižuje celkovou spokojenost nejen lidem, které zanedbáváte, ale i samotné osobě, která se phubbingu věnuje. Čím více lidí kolem sebe zanedbáváme kvůli mobilu, resp. čím jsme více zanedbávaní my, tím jsme depresivnější. Phubbing totiž vážně ovlivňuje i naše sebevědomí.



Ten, kdo je obětí phubbingu, může snadno nabýt pocit, že té druhé osobě nestojí za pozornost. Cítíme se být odmítnutí a nevyslyšení. Navíc, pokud mobil do značné míry zasahuje do manželského vztahu, podle studií se snižuje celková spokojenost v manželství. Problémem kromě toho je i to, že pokud se někdo věnuje svému mobilu, zanedbaný jedinec se k sociálním sítím nakonec uchýlí také, aby se cítil méně osaměle. Vzniká tak bludný kruh, ze kterého není jednoduché uniknout.

Jak tuto závislost zastavit?

I když je pochopitelné, že chceme být ve spojení se světem a nechceme, aby nám něco uniklo, zvažte, zda vám to za to stojí. Pokud je nám někdo blízký, rozhodně bychom si chvíle s ním měli užívat naplno.
Jak se tedy phubbingu vyhnout?
V první řadě je nutné uvědomit si existenci problému. Sledujte se někdy a zamyslete se, jak často v přítomnosti jiných lidí používáte svůj mobil. Respektive jak často ho používá váš komunikační partner.

Pokud se phubbingu věnuje váš partner v komunikaci, upozorněte ho na to. Ne však s hněvem, ale empaticky. Hněv plodí jen další hněv a agresivními připomínkami ničeho pozitivního nedosáhnete. Pokud se s danou osobou setkáváte pravidelně, vytvořte si dohodu. Domluvte se například, že během večeře / drinku, musí zůstat telefony v kabelce, v autě, v kapse či položené na stole displejem dolů. Jednoduše na místě, kde nebudou lákadlem blikající zprávy. Pokud se vám dohodu oběma podaří dodržet, odměňte se například dezertem. Tím požadované chování posílíte a při nejbližší příležitosti vám to už půjde snadněji.

  • Pokud například s někým diskutujete a neumíte se shodnout na určitých faktech – negooglujte je okamžitě. Jen prostě o nich diskutujte.
  • Pokud jedete na výlet, procházku ap., neberte si s sebou všichni mobily. Možná jeden pro případ nečekané situace, ale nemusíte jich mít pět.
  • Určitě nechoďte spát s mobilem. Tento zvyk ve vás jen upevňuje phubbing a vnitřně vám potvrzuje, že mít v ruce mobil “kdykoliv” je přece přirozené.