Jak pěstovat zamioculcas?

Exotická rostlina zamioculcas svým atraktivním vzhledem a přizpůsobivostí různým bytovým podmínkám dobývá naše domácnosti. I přesto, že pochází z tropické východní Afriky a Madagaskaru, péče o zamioculcas je překvapivě jednoduchá. Při pěstování dbejte, aby trostlinka měla dostatek rozptýleného světla a jednou za týden ji stačí zalít. Je vhodná pro začátečníky. Pusťte se do pěstování zamioculcasu i vy.

Představujeme vám zamioculcas

Latinský název této rostlinky je Zamioculcas zamiifolia – rostlina peněz a štěstí. Podle Feng Shui by měla být rostlinka umístěna v aktivním poli, tehdy přinese domácnosti peníze a štěstí.

V Malajsii je také známá jako rostlinka peněz. Svým atraktivním vzhledem připomíná sukulenty, ale patří do čeledi áronovitých a pěstuje se jako pokojová rostlina. Umí narůst do výšky až půl metru a na dlouhých vřetenech se nesou lesklé, smaragdově zelené listy. Jednotlivé vřetena vyrůstají z pacibulí v zemi.

Kde zamioculcas koupit?

Tuto rostlinku snadno koupíte v zahradnictví nebo hobby marketech.

Umístění rostlinky

Rostlinu umístěte v dobře propustném substrátu na takové stanoviště, kam dopadá jasné světlo, ale rostlinu chraňte před přímým sluníčkem. Snese i polostín. Pěstujte ji při pokojové teplotě, přes zimu by teplota neměla klesnout pod 12 ° C.

Zalévání

Rostlinu zalévejte jednou za týden nebo 14 dní mírnou zálivkou, nevadí jí případně krátkodobé přelití nebo sucho. Častěji, než je uvedeno, ji nezalévejte. Dlouhodobé přelévání vede k hnití cibulky.




V letním období ji jednou za čtrnáct dní přihnojte tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. Na zimu je nutné zálivku omezit. Až zhruba čtrnáct dní před vánočními svátky zalévejte zase jako v létě a zamioculcas přihnojte. V tomto období totiž přirůstají nové výhonky, které spotřebovávají mateřské rostlině hodně energie. Poté, co se nové výhony rozvinou, zálivku opět omezte.

Hnojení a přesazování

Zamioculcas hnojte 2x do měsíce (jak bylo výše uvedeno 1x za 14 dní) od dubna do srpna hnojivem pro kaktusy a sukulenty, případně obyčejným tekutým hnojivem.

Zamioculcas přesazujte jednou za dva roky v jarním období do květináče většího asi o pět centimetrů. Použijte běžný substrát pro pokojové rostliny, smíchaný s trochou písku. Na dno květináče je dobré přidat drenáž ve formě kamínků či keramzitu, aby kořeny v případě hojné zálivky nestály ve vodě.

Množení rostliny

Je možné si u této rostlinky vybrat ze dvou možností. Zamioculcas se množí nejčastěji dělením trsů při přesazování. Většinou je možné tímto způsobem získat najednou hned několik exemplářů, protože v květináči rostou společně nejčastěji čtyři rostliny a více. Úspěšnost takového množení je prakticky stoprocentní.

Druhou a méně známou technikou je rozmnožování pomocí lístků, které se umístí do předem vyhřátého substrátu. Takto se zamioculcasy množí v domovském prostředí při déletrvajícím suchu: postupně shazují listy, které následně zakoření.

Zamioculcas se tedy množí pupenovými odřezky, listovou čepelí a dělením větších jedinců nebo pomocí listů.

Choroby a škůdci

Tato rostlina je dobře známá svou odolností proti nejrůznějším chorobám. Netrpí ani na virové ani houbové choroby, netrápí ji ani škůdci.

V říši pokojovek se jedná o zcela ojedinělý úkaz, který oceňují všichni pěstitelé. Co však dokáže krásně rostoucí Zamioculcas zamiifolia zabít, je časté přelévání a pobyt na přímém slunečním světle. Rostlina začne mít problémy přebytečnou vodu zpracovat, její růst se postupně zpomalí, až se zastaví úplně. Krček vřeten, z nichž rostou listy, zčerná, kořeny shnijí a rostlina zahyne.