Jak pěstovat netřesky v nádobách?

Netřesky jsou vděčné rostliny na suchá, kamenitá místa. Rod Sempervivum obsahuje několik desítek druhů netřesků. V přírodě se vyskytují hlavně v horách v Evropě a Americe. Rostlinu tvoří růžice dužnatých listů. Dvě až tři rostlinky zaplní celou nádobu, kobercovitě se rozrůstají. Netřesky se hodí do různých balkónových nádob, nejsou náročné na zeminu ani vláhu. Netřesky vydrží i přímé slunce. Jak pěstovat netřesky v nádobách?
Co je potřeba, pokud chcete pěstovat netřesky v nádobách:

  • nádoba
  • zemina
  • písek
  • štěrk
  • kámen
  • netřesk

Zahradní dekorace

Pěstovat netřesky můžete v starém kamenném korytě nebo jiné nádobě vytvářející na zahradě dekorativní prvek. Rostlinky rychle rostou, třetím rokem zcela vyplní nádobu, ve které byly původně 3 kusy. Proto při vysazování zohledněte velikost květináče nebo prostoru, kde netřesky budete pěstovat.

Pozor na rozrůstání netřesků

Netřesky mohou být také součástí skalek, ale protože se rozrůstají a jsou velmi pevně shluknuty u sebe, nedaří se v jejich blízkosti ostatním skalničkám. Netřesk je postupně vytlačí.

Řešením je, zasadit je do pevně ohraničeného prostoru, aby se nemohly rozrůstat. Dobrou zkušenost mám se starými pneumatikami. Ty si pořídíte snadno, bohužel jsou k nalezení všude v přírodě.

Pneumatice odřízneme boční strany, zakopeme ji do země a obložíme štěrkem a kameny. Pak vše zasypeme zeminou a zasadíme nějaké druhy netřesku. Doplníme ho jinými rostlinami, nejlépe rozchodníky.

Velmi zajímavá rostlinka

Netřesk v přírodě roste i na místech s velmi malým množstvím půdy, ve skalních puklinách nebo obrůstají ploché kameny. Původní druh Netřesk střešní se vysazoval na staré střechy a zdi. Věřilo se tomu, že kde roste netřesk, tam neudeří blesk. Netřesk kvete v létě a má květy, které milují včely. Květ vyrůstá ze středu nejstarší a největší růžice a po odkvětu tato rostlinka uhyne. Nahradí ji ale mnoho dalších.

Kde pěstovat netřesky

Netřesky sázíme do země smíchané s pískem a štěrkem. Vystačí jim malá vrstva půdy. Pokud jsou součástí skalky, nezalévají se vůbec, v nádobách jen velmi málo. Přemíra vody jim škodí.
Vyžadují umístění na plném slunci. Vybírat můžete z mnoha barevných variant a výsadbu netřesků doplnit různými zajímavými kameny, dřevem nebo keramikou.

Původ

Pochází údajně z Maroka, Iráku, Turecka – ale v našich končinách je od 9.století. V “Capitulare de villis” byla zařazena od Karla Velikého a Ludvíka Pobožného mezi 72 rostlin, které se mají pěstovat. V těch dobách se totiž věřilo, že do domu, na kterém roste netřesk, neudeří hrom a ani ho nesmete vichřice. Kromě toho se používala jako léčivá rostlina.

Domácí recepty z netřesku

Tinktura

Čerstvé listy nadrobno nakrájet a dát do stejného množství (kolik listů, tolik alkoholu) 70% alkoholu nebo dobré domácí pálenky. 3x denně pít 15-20 kapek se sklenicí vody, pije se při žaludečních vředech nebo po operacích žaludku.

Mast

Do 300g teplého, tekutého domácího sádla vmíchat hrst pokrájených lístků, nechat v sádle celou noc. Ráno sádlo opět ohřát, aby se daly lístky scedit a nalít do nějaké nádobky. Mast pomáhá při modřinách, otocích, štípancích či špatně se hojících ranách (odřeninách).

Olej

Lístky netřesku semlít a scedit, šťávu smíchat se stejným množstvím olivového oleje (za studena lisovaného). Používá při problémech s pokožkou.