Jak pěstovat million bells?

Přinášíme vám návod na pěstování million bells. Kdo vycestoval za socialismu do SRN nebo do Rakouska, musel chtě nechtě obdivovat zdejší balkony. Z těch visely květinové vodopády nádherných barev. Tuto radost si už můžete dopřát i v našich podmínkách. K dostání jsou nejrůznější letničky, mezi kterými jsou nejoblíbenější pestrobarevné květiny pod názvem “Million bells”. Jsou to letničky, které jsou vhodné do květináčů nebo závěsných květináčů. Můžete si vybírat z pestré škály barev, od bílých, přes žluté, oranžové, červené, až po modré či fialové v jejich několika odstínech. Přinášíme vám pár tipů, jak tyto letničky pěstovat.

Představujeme vám letničky million bells

Nazývají se také minipetúnie (Calibrachoa). Tyto letničky mají malé vejčité listy a jsou typická záplavou barevných květů, takovou záplavou, že se jí snad žádná jiná květina nevyrovná. Hybridy Calibrachoa se svými květy nápadně podobají malokvětým převislým petúniím, proto se jim také říká minipetúnie. Na rozdíl od nich jsou však mnohem méně náročné.




Million bells jsou květiny, které sice musíte vysazovat ven až po třech zmrzlých mužích, protože nesnesou mráz, avšak pak vás překvapí svou odolností vůči silným dešťům, větru, chladnějšímu a nebo naopak hrozivě horkému počasí. Některé druhy dokonce květiny za tmy a deště zavírají a dobře tak odolají i krupobití.

A co víc – na rozdíl od petúnií nemusíte odstraňovat odkvetlé části, protože Calibrachoa má samočisticí schopnost. Nesnesou pouze velmi silný vítr a přímé slunce za extrémně horkého dne, proto jsou ideální k zavěšení pod pergolu, která jí částečně stíní. Rostlina kvete od května až do prvních mrazíků, čili téměř po celou sezónu.

Vhodné umístění

Na vnější stanovisko umístíme million bells až v druhé polovině května, když už nehrozí nebezpečí mrazíků. Místo pro tuto letničku by mělo být chráněno před silným větrem a mělo by být dostatečně světlé, ne však na přímém slunci (jak bylo již uvedeno výše).

Optimální polohou je jih, jihovýchod, případně jihozápad. Rostlinám nejlépe vyhovují teploty vzduchu 21 až 24 ° C.

Sázení

Pokud použijete truhlíky z plastu, je nutné na dno nádoby nasypat vrstvu cihelných střepů a vyvrtat otvory pro odtékání přebytečné vody. Květiny tak budou lépe prospívat a budou růst rychleji.

Substrát

Pěstební substrát by měl být dobře propustný a bohatý na živiny. Nejlepší je zakoupit již hotový, předem připravený substrát určený pro pěstování surfinií. Nicméně můžete si ho namíchat i sami. Použijte k tomu směs vytvořenou ze zahradní zeminy, kompostu a písku, vše v poměru 2: 1: 1.

Zalévání rostliny

Zalévat million bells je nejlepší brzy ráno nebo až večer, kdy už v létě nepálí slunce. Doporučuje se nechat substrát mírně vyschnout a až poté zalévat.




Chybou je přílišné zalévání, protože rostliny v mokré půdě trpí nemocemi, zahnívají a špatně kvetou.

Hnojení

Hnojení se provádí v době vegetace dvakrát týdně speciálním hnojivem pro surfinie, které obsahuje vysoký podíl železa. To, zda mají million bells málo železa, poznáte podle toho, že začínají žloutnout listy.

Zimování

Přezimování million bells: na zimu je nejlepší uložit rostliny této letničky do světlé a chladné místnosti s teplotou od 5 do 10 ° C. Během zimního spánku zalévejte jen velmi zřídka. Na jaře rostliny hluboko seřízněte a vyměňte jim substrát za nový.