Jak pěstovat Heucheru?

Dnes přinášíme návod, jak správně pěstovat Heucheru. Heuchera má svůj domov v Severní Americe. Roste trsovitě, má dlouhé kulaté srdčité trsovité listy. Ty vytvářejí vespod růžici. U nás se pěstují hlavně kříženci Heuchery, zvané hybridy, vysoké 40-70 cm. Heuchera je trvalka, která kvete od května do července růžovými a červenými květy. Na pěstování je Heuchera nenáročná, otužilá a svými listy vás vždy upozorní na příchod podzimu.
Představuji vám Heucheru

Tyto trvalky jsou oblíbené především pro své krásné listy, díky kterým poslouží jako atraktivní půdokryvné rostliny po celý rok. Rostliny odolávají i zimě a mají fantastické barvy, od zářivé žlutozelené po oranžovou, červenou, vínovou a temně červenohnědou. Listy mohou být jednobarevné i pestré, jako je tomu u odrůdy s příznačným názvem Green Spice.

Z ozdobné nízké růžice listů vyrůstají až 80 centimetrů vysoké stonky, které nesou květenství bílých, růžových nebo ohnivě červených zvonkovitých kvítků. Heuchera kvete až dva měsíce, mezi květnem a srpnem, a zahradu doslova rozzáří. Dlouho vydrží i ve váze. Stonky jsou tenké a květy působí vzdušně, jakoby se vznášely nad zemí.

Pěstování Heuchery není náročné. Vyžaduje pravidelnou zálivku, občasné přihnojení a kypření půdy.

Vhodné stanovisko pro Heucheru

Heuchera vyžaduje pro pěstování teplé a vlhké stanoviště, kde je světlo až polostín. Vyloženě nesnáší úpal a sucho.

Půda může být běžná zahradní zemina, která je dostatečně propustná, ale může být i těžší. Snáší i mírně vápenitou půdu.

Pokud chcete, aby se jim obzvlášť dařilo, upřednostněte půdu bohatou na humus, vlhkou a kyprou. V takové půdě se jim daří nejlépe a pokud je přihnojíte kompostem, dodáte jim druhý dech. Přibližně po šesti letech bývá vhodné vysadit mladé a nové rostlinky.

Přesazování Heuchery

Starší rostliny se musí častěji přesazovat a dělit. Množení se provádí dělením z různých částí kořene. Nebo je dělte opatrným dělením trsů nebo řízkováním dužnatých stonků.

Výsadba

Heuchera se využívají ke skupinové výsadbě, nebo na pěstování do kontejneru, na obruby, do skalek, do smíšených trvalkových záhonů, do podrostů keřů a lze je také řezat jako okrasné květiny do váz.
Nejčastěji se Heuchery vysazují, aby vytvářely koberce. Jejich hlavní okrasná hodnota spočívá v listech, protože květy jsou většinou drobounké a málo nápadné. Pokud má Heuchera dostatek světla, její listy se krásně zbarvují.

Zazimování Heuchery

Jak zazimovat Heucheru? Na zimu je třeba Heucheru přikrýt na záhonu listím, chvojím nebo propustnou fólií. Pozor i na mrazíky. Hrubé odnože – oddenky – se rozrůstají jen kousek pod povrchem půdy, někdy vystupují i nad ni. V holomrazech proto potřebují ochranu, prospěšné je mulčování, ideálně listím.

Ideální podmínky pro Heucheru

Heuchera je opravdu nenáročná trvalka, kterou můžete pěstovat několik let. Na zimu většina listů postupně zmizí, avšak na jaře se znovu rozrostou. Pro celoroční pěstování na zahradě jsou vhodné trvalkové záhony nebo skalky. V kombinaci různých odrůd můžete osadit i velké plochy.

S čím je možné Heucheru kombinovat

Skvělou okrasu vám udělá nízká Heuchera, jejíž různobarevné odrůdy se pěkně kombinují. Stejně ve spojení s tymiánem nebo šalvějí jí to sluší, stejně tak spolu s drobnými podzimními bramboříky, s brslenem nebo skalníkem.

Hodí se i jako drobný podrost pro kvetoucí astry nebo drobné chryzantémy. Heuchera se však dobře hodí i jako samostatná rostlina.