Jak pěstovat bylinu rýmovník?

Zde se můžete dočíst o bylině rýmovník a jejím pěstování.  Rýmovník je také nazýván jako mexický nebo řecký eukalyptus, kubánské oregano, moud nebo molice. Poslouží jako aromatická bylina, která doma krásně voní, ale hlavně pomáhá při rýmě. Stačí k rýmovníku, respektive lístkům byliny rozlámaných v rukou, přivonět. A pomáhá i astmatikům, při vysokém tlaku, cholesterolu a srdečních potížích. Dokonce odstraňuje ledvinové a žlučové kameny. Rýmovník roste rychle. Tato bylina je nenáročná na pěstování a ideální do interiéru.

Představujeme vám rýmovník

Rýmovník je velmi nenáročný na pěstování a snadno se zakoření. V relativně krátkém čase si jej můžete namnožit do několika květináčů doma.




Jeho vůně je velmi zvláštní, jako směs kafru, meduňky a mentolu. Latinský název je Plectranthus argentatus. Patří do čeledi hluchavkovitých.

Je to jedlá léčivá bylinka a její hrubé listy můžete začerstva použít na přípravu čaje, který pomáhá nejen na nachlazení, ale také mírní bolesti hlavy, astmatu, na střevní a žaludeční koliky, urovnává trávení, ba dokonce prý působí i proti parazitům ve střevech. Dokonce se o ní říká, že odpuzuje z domu hmyz a komáry. Rýmovník má rozsáhlé použití i v kuchyni.

Kde rýmovník seženete

Bylinu pořídíte v dobrém zahradnictví. Cena rostliny se pohybuje kolem 50 korun, což není vůbec mnoho a peníze investované do nákupu léčivé byliny spolu s trochou péče se rozhodně vyplatí. Rýmovník miluje běžný zemní substrát, lehkou písčitou zeminu.

Návod, jak správně pěstovat tuto bylinu

Světelné a teplotní podmínky

Rýmovník pěstujte celoročně v bytě na parapetu při dostatku světla. Snese i sluneční svit, ale pouze s mírným zastíněním. Rostlinu neumísťujte na přímé slunce, mohlo by rostlinu poškodit. V bytě je ideální rostlinku umístit na východní nebo západní okno, kde část dne svítí slunce.

Rozhodně se vyhněte průvanu, okamžitě by začala žloutnout a vadnout. Riziko hrozí hlavně na podzim a v zimě, kdy je citlivá na nachlazení od otevřeného okna při větrání. Jinak jí postačí normální pokojová teplota a letní podnebí v našich zeměpisných šířkách je také zcela v pořádku. V zimě rýmovníku dopřejte světlo a spíše sucho při teplotě 15 ° C, omezte zálivku. Zkušenými pěstiteli je doporučeno rostlinku větrat v letních měsících venku.

Zalévání rostliny

Dobře snáší občasný nedostatek vody, škodí mu ale časté přelévání. Zemina by neměla úplně vyschnout. Lépe snáší sucho jako přelití vodou, v případě, že ji budete přelévat, začne chřadnout. Zalévejte ji jen tehdy když je povrch zeminy suchý. Bylinu zaštipujte do tvaru koule.

Nároky na hnojení a přesazování

Hnojte od jara do podzimu 1x až 2x za měsíc. Pro hnojení rýmovníku použijte tyčinky na zelené nebo interiérové rostliny či kapalná hnojiva.




Rostlinu přesazujte na jaře v březnu až dubnu. Mladé rostliny je dobré přesadit i dvakrát do roka. Vždy jen do o trochu většího květináče.

Množení

Množí se vrcholovými řízky, které pěkně a rychle koření i ve vodě.

Použití

Při rýmě je dobré vdechnout vůni z rozlámaných lístků v ruce. Odvar z 1 lístku rýmovníku na 200 ml vody se popíjí při vysokém tlaku, cholesterolu a při srdečních potížích.

Výluh z rýmovníka lze použít na drobné ranky a popáleniny, urychluje hojení.

Rostlinka navíc z místnosti, ve které je bylina pěstovaná, odhání svým aroma (jako meduňka s mátou dohromady) hmyz, působí proti komárům, mouchám nebo molům.