Jak pěstovat a proč konzumovat chilli papričky?

Jak je všeobecně známo, na zahnání špatné nálady jsou osvědčená ostrá jídla. Feferonky, pálivé papričky a chilli jsou skvělým zdrojem kapsaicinu, který podporuje dobrou náladu. Pojďme se tedy dnes podívat na to, jak si takový zdroj dobré nálady můžeme sami vypěstovat. Jak pěstovat a proč konzumovat chilli papričky?
Co budete na pěstování chilli papriček potřebovat

  • semena chilli papriček
  • vhodné nádoby
  • voda
  • pěstební lehký substrát

Odkud přišly…

Jako chilli papričky označujeme plody exotických odrůd křovinovitých paprik, které rostou v tropických a subtropických oblastech Číny, Japonska, Vietnamu, Afriky, Indie, Jižní a Střední Ameriky – zejména pak Mexika. Ostré chilli papričky obsahují velmi pálivé látky kapsaicinu, dále přírodní barviva, aromatické silice, také vitamíny C, karoten a B, minerály a jiné.

Nedoporučují se zejména při podrážděném trávicím traktu a onemocnění střev, ale v malých dávkách působí na žaludek lépe než například koření.

Bhut Jolokia

Za dosud nejpálivější chilli papričky byla považována odrůda Red Savina habanero. Jenže v severovýchodní oblasti Indie pěstují takovou, která je dvojnásobně pálivá a má neuvěřitelných milión Scovilleho jednotek pálivosti (SHU). Ne nadarmo se nazývá Bhut Jolokia, což v překladu znamená něco ve smyslu “chilli démon”.

Semena

Chilli papričky si můžete vypěstovat sami. Potřebujete pouze semena chilli papriček. Ty pořídíte například na nějakém internetovém obchodě. Semena pálivých papriček jsou různá.

Dnes je můžete běžně koupit jako osivo, které se zpracovává kuchyňskou úpravou, ale i osivo na papričky, které se pěstují pouze jako dekorace.
Obecně se držíme zásady, že mořené osivo je na dekorační účel, nemořené osivo je vhodné k pozdější konzumaci.

Kdy chilli papričky vysévat

Většinou se osivo chilli papriček vysévá v únoru až březnu, 0,5 cm hluboko po půdy ve skleníku. V teplejších oblastech se mohou pěstovat rostliny od května venku, v chladnějších oblastech ponecháme rostliny ve fóliovníku. Papričky vyžadují spíše lehčí humózní půdu bohatou na živiny.

Sklízí se obvykle v rozmezí červenec – říjen.

Pro příklad si uvedeme některé odrůdy, které se u nás dají nakoupit:

Tabasco chilli, Demon Red chilli, Hungarian Hot Wax chilli, Anaheim chilli a další.