Jak pečovat o suchou pleť s pomocí přírody?

Máte suchou pleť, vidíte na ní, že není dobře prokrvená a nelíbí se vám to? Možná se vám začala více vysušovat pod rouškou, možná přibýváním roků. Nebo prostě geneticky, protože to máte v rodině. Důvodem může být i nevhodná péče o pleť, kterou zbytečně vysušujeme a nevyživuje.
Suchá pleť se vyskytuje přibližně od věku 30 let, kdy normální pleť začne projevovat sklony k vysušování. Je čistá a dobře prokrvená, ale postupně je patrné, že na tvářích a pod očima je jemně napnutá a nadměrně se mastí. Výsledkem takového vysušování je předčasný vznik vrásek, nejčastěji v oblasti očí a úst. Tento typ pleti je obzvláště citlivý na vnější vlivy. Dlouhodobé působení slunce, větru a mrazu způsobuje různé podráždění. Vlivem chladu pokožka často zčervená a snadno podléhá zánětlivým stavům.

6 receptů na suchou pleť

Pokud máte suchou pleť, musíte začít používat bylinky a rostliny s hydratačními vlastnostmi. Například len setý, lípa malolistá, proskurník lékařský, mydlice lékařská, podběl léčivý nebo aloe vera. Tyto rostliny redukují náklonnost suché pleti k loupání, nadměrné citlivosti a vzniku zánětlivých stavů.
U suché pleti jste náchylnější na různé záněty. Protizánětlivě působí květy černého bezu a heřmánku pravého. Zároveň chrání suchou pleť před vlivem volných radikálů, kterým je obzvláště vystavena.
Vyzkoušejte některý z těchto přírodních receptů na suchou pleť. Případně je obměňujte a používejte pravidelně, abyste dopřáli své pokožce všechny živiny, i hydrataci.

1. Bylinkové čisticí mléko

Toto čistící mléko doporučujeme zejména na suchou a citlivou pleť.

 • 2 lžičky čerstvých nebo sušených květů heřmánku (případně místo něj květiny černého bezu nebo květy lípy)
 • ½ sklenice plnotučného mléka

Bylinky zalijeme mlékem a 30 minut zahříváme ve vodní lázni, čili v nádobě, která je vložena do větší nádoby s vařící vodou. Mléko nesmí vřít ani se na něm nesmí vytvořit škraloup. Po uplynutí této doby odvar na 2 hodiny odstavíme a scedíme. Skladujeme v chladničce (nejvíce týden).
Emulzi nanášíme na obličej tamponem a nadbytečné množství odstraníme kousky vaty.

2. Olej z třezalky na vysušenou pleť

Tento přípravek vyživuje suchou pleť a dodává jí pružnost.

 • 5 lžiček čerstvých květů třezalky
 • 1 sklenice oleje ze sladkých mandlí

Květy zalijeme olejem tak, aby byly všechny ponořeny, nádobu důkladně uzavřeme a necháme týden na slunném místě.
Večer očištěný obličej přetřeme kosmetickými tampóny namočenými v oleji, ale olej do pokožky nevtíráme.

3. Tonikum na suchou a citlivou pleť

Tímto tonikem si můžete mýt obličej ráno i večer, výborně působí na suchou a přecitlivělou pokožku.

 • 1 lžička květů heřmánku
 • 1 lžička listů ibišku nebo lněných semen
 • 1 sklenice vody

Len nebo proskurník zalijeme ½ sklenicí vody, necháme na noc odstát a scedíme. Květy heřmánku zalijeme ½ sklenicí vroucí vody a necháme přikryté louhovat přibližně 15 minut. Po vychladnutí a scezení smícháme heřmánkový odvar se scezeným macerátem ze lnu nebo podbělu.

4. Osvěžení pro suchou a citlivou pleť

 • 2 lžičky květů černého bezu
 • 2 lžičky květů heřmánku
 • 1 litr vody

Rozdrcené bylinky zalijeme vodou, přikryjeme a na mírném ohni přivedeme do varu. Pak necháme půl hodiny louhovat a po scezení myjeme emulzí očištěný obličej. Aplikujeme ráno a večer.

5. Uklidňující maska ​​z aloe vera

 • středně velký čerstvý list aloe
 • 2 lžíce měkkého tvarohu
 • 1 lžička medu

Postup je velmi jednoduchý – list aloe vera oloupeme, nasekáme na drobné kousky, rozmačkáme a přidáme měkký tvaroh a med. Po důkladném promíchání kaši naneseme na obličej a po 20 minutách omyjte vlažnou vodou.

6. Maska na suchou olupující se pleť

 • po 1 lžičce sušeného oregana, lístků šalvěje, listů podbělu, mletých semen kmínu, květů heřmánku, mletého lněného semene a mletých semen pískavice
 • 1 sklenici vařící vody
 • 2 lžíce sušeného mléka

Smíchané bylinky zalijeme vařící vodou. Když poměrně řídká směs ochladne, přidáme sušené mléko a mícháme, dokud nevznikne hustá kaše. Kousek gázy s otvory pro oči a ústa přiložíme na obličej a naneseme masku. Po hodině obklad sejmeme a obličej omyjeme teplou vodou.