Jak ozdobit vajíčko voskovou batikou?

Přinášíme návod, jak zdobit vajíčko voskovou batikou. Vosková batika je u nás nejpoužívanější technikou zdobení vajec. Nepotřebujete k ní žádné zvláštní vybavení. Stačí vám jen vajíčka, vosk a trochu fantazie. Můžete tvořit vajíčka dvoubarevná, tříbarevná nebo i pětibarevná. Tam už je ale třeba trochu fantazie, protože výsledný vzor se odkryje až po odstranění vosku. Ozdobte si letos vajíčka metodou našich praprababiček!
Co budete potřebovat, pokud chcete zdobit vajíčko voskovou batikou:

  • vejce (natvrdo uvařená nebo vyfouknutá)
  • včelí vosk
  • špendlík s kulatou hlavičkou
  • špejle
  • kahan
  • barvy na vajíčka
  • staré ručníky
  • svíčku
  • kousek gázy

Postup, jak zdobit vajíčko voskovou batikou krok za krokem:

Příprava všech komponentů na zdobení

Vezměte špendlík a zapíchněte ho co nejopatrněji do špejle. Musí v ní dobře sedět. Někdo používá místo špejle obyčejnou tužku s gumou na konci, ale podle mých zkušeností tam špendlík prostě pořádně nesedí a špatně se s ním pracuje.

Připravte si kupované barvy na vajíčka (tolik, kolik chcete) a vedle plechovek rozložte ručníky, aby bylo zabarvená vajíčka kde usušit. Zapalte kahan a rozehřejte vosk.

Pokud kahan nemáte, můžete jej snadno nahradit například ohnutou lžící a obyčejnou svíčkou pod ní. Já jsem rozehřívala vosk v obyčejné aroma lampičce a čajovou svíčku jsem si podložila prázdnými kalíškem od jiné svíčky.

Nanášení první vrstvy

Vajíčko si dobře odmastěte octem a začněte nanášet voskový vzor. Namočte špendlík do rozehřátého vosku a vytvořte kapku nebo tečku. Jedno namočení = jeden tah špendlíkem.

Pracujte rychle, protože vosk velmi rychle tuhne. Když jste s výsledkem spokojeni, obarvěte vajíčko v připravené barvě.

První vrstva barvy

Barvu volte podle toho, jaké plány máte s vajíčkem dál. Pokud chcete mít vajíčko vícebarevné, obarvujte ho nejdříve ve světlých barvách.
Pokud vám stačí barvy dvě (bílá a zvolená barva), použijte jakýkoliv odstín. Po vyjmutí z barvy vajíčko nechte na připravených ručnících zaschnout.

Další vrstvy barvy

Pak můžete nanášet další vrstvy vosku. Postup je stále stejný a barvení také. Finální výrobek nechte dobře zaschnout a můžete přistoupit k poslední fázi postupu.

Poslední fáze – stírání vosku

Připravte si velkou svíčku a kousky gázy (bavlněné látkové kapesníky, apod.).

Nad plamenem vždycky nahřejte malý kousek skořápky a setřete odtud roztavený vosk. Nemusíte mít strach ze spálenin, mně se to ještě nepodařilo.

Postupujte pomalu a zbavte vajíčko všeho vosku. Dávejte pozor, abyste vajíčko nepřiblížili k plameni příliš. Zvláště na světlých barvách se pak tvoří nevzhledné černé šmouhy.

Vyleštění vajíčka voskovou batikou

Hotové vajíčko přeleštěte suchým hadříkem. Pokud se vám i poté bude zdát matné, použijte kapku rostlinného oleje.

Tip

Moje kamarádka používá k leštění vajíček dětský olejíček. Vajíčka nejen vyleští, ale i krásně provoní.