Jak odstranit zácpu přírodní cestou?

Zácpa je nepříjemná a má také své zdravotní rizika, proto bychom se jí měli snažit předcházet. Pokud již zácpu máte, existuje mnoho přírodních prostředků, které vám mohou pomoci. Strava bohatá na vlákninu, dostatek tekutin a pohybu, lněná semínka, či obklad na břicho jsou některými z nich. Projímadla ve formě léků jsou určeny pouze pro krátkodobé použití, protože si na ně tělo vytvoří návyk a mohou způsobit nežádoucí zdravotní problémy. Jak tedy odstranit zácpu přírodní cestou? Více se dočtete v následujícím článku.




Proč odstranit zácpu přírodní cestou?

Zácpa znamená těžké, či bolestivé vyprázdnění stolice, která je příliš tuhá. Frekvence stolice je velmi individuální, proto se nedá přesně určit, co už je zácpa a co ne. Obecně se uvádí, že se o zácpu jedná v případě, že nemáme stolici alespoň jednou za 3 dny, nebo pokud je stolice nepravidelná.

Snažme se tělo navyknout na určitou hodinu, kdy půjdeme na toaletu. Nejlepší čas je ráno mezi 5. a 7. hodinouDůležité upozornění: stolici byste nikdy neměli tlačit velmi na sílu.

Prevence zácpy

  • Vláknina

Strava s dostatkem vlákniny vám určitě pomůže odstranit zácpu. A kde že tu vlákninu najdeme? V obilninách , především celozrnných, luštěninách, semínkách a ořeších a v ovoci či zelenině.

Každý den tedy zařaďte do jídelníčku např. celozrnné pečivo, rýži natural, cizrnu, mandle, sušené švestky, jablko nebo brokolici. S konzumací vlákniny začínejte postupně a stravu důkladně žvýkejte.

  • Pitný režim

Ráno začněte vypitím poháru čisté, přes noc odstáté nebo filtrované vody. Přes den pijte především vodu, občas minerálky či slabé bylinné čaje. Při sklonu k zácpě se nedoporučuje černý čaj, káva, slazené nápoje nebo kakao.

Obecně se udává, že bychom měli vypít alespoň 2 litry vody denně, ale tato potřeba je velmi individuální a záleží na míře fyzické aktivity a ročním období. Řiďte se především pocitem žízně.

Přírodní řešení zácpy

  • Lněná semínka – obsahují velké množství vlákniny a hlavně slizy, které změkčují stolici a působí projímavě. Semínka je důležité dobře rozkousat, případně namlít, či rozdrtit, aby učinila svou službu. Po jejich konzumaci je nutné pít více vody.

Tip na nápoj: lžíci nadrcený semínek ráno zalijeme 0,5 litru studené vody a necháme přes den nabobtnat. Večer nápoj vypijeme. Rychlá varianta je možná s použitím vařící vody. Tento nápoj je oblíbený především u těhotných žen, může se pít od 34. týdne těhotenství.

  • Psyllium – čili jitrocel indický je přírodní rozpustná vláknina, která ve střevech vytvoří měkký gel, čímž usnadňuje vyprazdňování a absorbuje i toxické látky. Užívá se s vodou, ale můžeme si ho nasypat do jogurtu nebo přidat do těsta na chleba . Je možné koupit ho v lékárnách.
  • Olivový nebo lněný olej – ráno na lačno si dejte 1 polévkovou lžíci oleje lisovaného za studena, můžete ji smíchat se stejným množstvím citrónové šťávy.
  • Laxativní minerální vody – při akutní zácpě můžete vyzkoušet Vincentku nebo Šaratici. Dlouhodobé užívání minerálních vod se nedoporučuje.
  • Bylinné čaje – můžete si koupit čajové směsi, které pomáhají při zácpě. Najdete v nich např. anýz, lékořici a rakytník.
  • Potraviny s projímavým účinkem – sušené i čerstvé švestky, fíky, lékořice, jahody, jablka a hlávkové zelí (i kyselé). Šťávu z kysaného zelí můžete pít každý den na lačno, doporučuje se asi 1,5 dcl.
  • Agar – rostlinná želatina z mořských řas je také přírodním prostředkem proti zácpě. Můžete ji použít do dezertů, želé s ovocem, aspiků, polévek.




Fyzická aktivita

Pravidelný pohyb – určitě nejen proti zácpě pomůže svižná chůze, lehký běh, jízda na kole, jóga, či plavání. Doma si můžeme zacvičit známé protahovací cviky, např. kočičí hřbet.

Obklad na břicho – odstranit zácpu pomohou střídavé studené a horké obklady. Malý ručník namočíme do horké vody, vymačkáme, složíme a přiložíme na břicho. Po 2 minutách ho vyměníme za studený ručník, který si necháme jen 1 minutu. Takto střídáme obklady 10-20 minut.

Upozornění

  • Poraďte se se svým lékařem, pokud chcete odstranit zácpu.
  • Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter.