Jak odolat trikům a manipulaci supermarketů – 1. část

Říká se, že v rámci rodinného rozpočtu můžeme ušetřit hlavně na potravinách. V supermarketech na nás ale čeká množství nástrah, které mohou rodinný rozpočet ještě více zatížit. Obchody mají propracovanou taktiku, jak zákazníka zaujmout, usměrnit a ovlivnit tak, aby koupil i to, co nepotřebuje. V následujících řádcích najdete triky supermarketů a také návod, jak se jim bránit. Pokud máte dostatek peněz a nevadí vám přihazovat do nákupního vozíku i nepotřebné věci, je to samozřejmě v pořádku. Hlavně ženy mívají občas potřebu jít na nákupy. Berou to jako relax a chtějí “utrácet”. Pokud ale děláte běžné nákupy a chcete ušetřit nějakou tu korunu, máme pro vás několik rad. Jak odolat trikům a manipulaci supermarketů?
Metody, jak odolat trikům a manipulaci supermarketů

Před nákupem si vytvořte seznam toho, co potřebujete nakoupit

Chcete-li odolat trikům, určitě ho dodržte. Seznam je ověřená věc, která se doporučuje, pokud chcete ušetřit. Neplatí to jen pro potraviny, ale i pro další nákupy.

Když narazíte na dražší věci, které se vám velmi líbí, zkuste popřemýšlet, zda je skutečně potřebujete.

Před nákupem se najezte

Pokud máte hlad, zvyšuje to touhu nakupovat potraviny, na které máte momentálně chuť a také koupíte větší množství potravin.

Určete si, kolik času chcete strávit nakupováním

V obchodech totiž není problém strávit mnohem více času, než jsme původně chtěli. Hlavně obchody, které mají kromě potravin i další zboží, jsou velkými lákadly.

Je dobré nastavit si např. v mobilu připomínku, kdy uplyne určitá doba. Pokud nemáte rádi davy lidí, je dobré vyrazit na nákup velmi brzy ráno nebo večer.

Neberte s sebou na nákupy potravin děti

Podle statistik se nákup s dětmi může prodražit až o čtvrtinu. Pokud necháte svého potomka doma, ušetříte nejen peníze, ale i nervy a čas.

Nenechte se unést letákovými nabídkami supermarketů

Pokud vás zaujala letáková nabídka supermarketu a chcete odolat trikům, ověřte si nejprve fakta a pokuste si zjistit co nejvíce informací o vámi vybraném výrobku. Často např. v letácích vypadá zboží mnohem větší, než ve skutečnosti.

Dalším trikem bývá nabídka, která je kusově omezena, tzn. na jednotlivou prodejnu se dostane např. 10 kusů triček se Spidermanem. Pokud jste cestovali z druhého konce města do obchodu, abyste dítěti koupili oblíbenou postavičku, může nastat velké rozčarování.
Druhý den po zahájení cenové nabídky totiž již trička nejsou a ani nebudou na prodejně. Týká se to hlavně zboží mimo potraviny, které láká do hodně obchodů.

Jak odolat trikům slevových akcí

Zaujal vás nějaký výrobek ve slevě ve vašem hypermarketu? Ověřte si jeho cenu u konkurence a na internetu. Často se stává, že ve stejnou dobu má několik obchodů stejný výrobek ve slevě.

Slevu totiž dává výrobce, který se chce na trhu prosadit. Pokud se jedná o dražší věci, rozdíly mohou být velké. To, co se nazývá slevou v jednom obchodě, může být klasickou cenou v tom druhém.

Na letáku sice najdete i původní cenu produktu, ale je velmi problematické si ověřit, zda se výrobek skutečně za tuto cenu i prodával.

Ignorujte dárky u zboží běžné spotřeby

Přidaný dárek, např. magnetka u sušenek, samozřejmě potěší. Nicméně pokud v tu dobu nestojí výrobek o pár korun více než běžně. Cílem dárků je zaujmout. Často se objevují např. u dětských potřeb, potravinových doplňků a pod.

Pokud se jedná o produkt, který běžně kupujete, tak vás jistě dárek potěší. Kupovat ale výrobek jen kvůli dárku se nevyplatí. Často totiž dárky nejsou moc kvalitní nebo se jedná o věc, kterou byste koupili za pár drobných.