Jak odejít na studentskou pracovní stáž v zahraničí?

Je to méně známá forma studentského pobytu Erasmus v zahraničí. Studenti nechodí do školy jako u klasického pobytu Erasmus, ale chodí do práce, která je blízká oboru, který studují. Pracovní zkušenost se počítá jako stáž v zahraničí a dokonce studenti budou mít pracovní stáž uvedenou i na diplomu, který na konci studia dostanou. Výhodou stáže je nejen to, že jste ve styku s místní kulturou více než při běžné formě Erasmu, ale také poznáte pracovní podmínky v cizí zemi a stipendium je také vyšší.
Postup, jak odejít na studentskou pracovní stáž

Práci vám pomáhá hledat univerzita

Máte v podstatě dvě možnosti:

a) vyberete si z pracovních nabídek, které předkládá univerzita,
b) seženete si pracovní stáž sami. V obou dvou případech vám je k dispozici zahraniční oddělení univerzity, které vám pomáhá. Pokud si vyberete z prací, které nabízí univerzita, čeká vás řadu výhod, jako jsou kontakty mezi univerzitou a zaměstnavatelem, což vám může zajistit lepší pracovní podmínky.

Na druhou stranu máte velmi omezený výběr, protože univerzita nabízí jen určitý typ práce (např. pracovník v turistické informační kanceláři nebo administrativní pracovník) v určitých lokalitách (např. shání práci jen v části země, do které byste chtěli vyjet).

Pokud si student shání práci sám, může to zpočátku vypadat těžké, ale pokud se to podaří, má šanci sehnat si práci, která by ho bavila v jím zvolené lokalitě. Důležité je připomenout, že práci si student vybírá v oboru, který studuje.

Jak dlouho dopředu myslet na pracovní stáž ?

Minimálně rok dopředu sledujte informace na zahraničním oddělení. Univerzita sjednává pracovní stáže např. na podzim pro ty, co chtějí vyjet na léto nebo podzim následujícího roku. Pracovat pak můžete v rozmezí od tří měsíců do jednoho roku.

Jakou odměnu dostanete?

Výhodou této formy pracovní zkušenosti v zahraničí je vysoké stipendium, které dostáváte od univerzity. Posílá vám ho jednou měsíčně (pozor: o měsíc později, tzn. že potřebujete mít peníze na první měsíc pobytu).
Navíc vám zaměstnavatel může zaplatit i symbolickou odměnu. Někteří platí třetinu minimální mzdy, někteří vám místo toho seženou ubytování zdarma, někteří vám místo toho zajišťují každý den teplé jídlo do práce. Záleží na vašem zaměstnavateli. Samozřejmě se může stát i to, že vám poskytne všechny tyto výhody najednou, ale to záleží spíše na štěstí.

Skvělé zážitky a zkušenosti

Je nepopiratelné, že přes pracovní stáž opravdu poznáte, jak to funguje v podnicích ve vámi vybrané cizí zemi, jaké tam mají pracovní podmínky, podmínky pro život, životní úroveň, zvyklosti.

Poznáte řadu kamarádů, se kterými se můžete do budoucna navštěvovat.

Naučíte se dokonale oficiální i hovorovou formu jazyka v dané zemi. A mimo jiné získáte i velmi hodnotnou pracovní zkušenost pro váš další kariérní růst.

Tipy

Bližší informace o obou podobách Erasmus získáte na zahraničním oddělení vaší univerzity. Jeho pracovníci vám jistě rádi poradí.