Jak nepodcenit pracovní oděv na home office?

Pokud pracujete z pohodlí vašeho domova, jednou z nejlepších věcí na tom je, že do vaší “kanceláře” si můžete obléknout co chcete. Možná vás láká pospat si další hodinku, pak vylézt z postele jen tak v pyžamu, zapnout počítač a pracovat.  Může to být ale velká chyba, i když kolem vás není nikdo, kdo by vás za to soudil.

Pěkné oblečení nám zvýší profesionalitu i výkonnost

Ve skutečnosti opravdu existuje několik studií o tom, že způsob jakým se oblékáme, může zlepšit nejen naše dovednosti, ale i samotnou kvalitu práce. Pokud se každý den sprchujeme a nosíme slušné oblečení, pomáhá nám to cítit se profesionálněji a brát svou práci vážněji. V jednom výzkumu se zjistilo, že osoby, které svou práci vykonávají v bílém laboratorním plášti, mají vyšší výkonnost práce než ti, co nosí civilní oděv. Studie také zjistila, že plášť pomáhá např. i malíři zlepšit jeho soustředěnost při malování obrazů. Zjistilo se, že lidé mají prostě tendenci “propojit” své myšlení a převzít rysy oblečení, které mají na sobě. Mnoho kousků oblečení má pro nás symbolický význam – ať už jde o profesionální oblečení nebo relaxační oblečení na víkend. To znamená, že pokud si na sebe dáme dané oblečení, náš mozek automaticky přijme informaci o významu tohoto oblečení, a z toho vyplývá i naše chování, resp. (ne)výkonnost.

Šaty dělají člověka

Nošení pěkného oblečení je také výhodou, pokud si jdete jen tak sednout na šálek kávy nebo na procházku. Důvodem je to, že nikdy nevíte, koho potkáte. Kdykoliv, když si jen tak vyjdete z domu, můžete potkat člověka, který vaši kariéru může posunout vysoko nahoru. A proto je důležité se pěkně oblékat, i když si jdete jen tak vyběhnout. Pokud na někoho takového narazíte např. v potravinách, chcete přece, aby si o vás myslel jen to nejlepší – a to právě díky dojmu z oblečení!

Ale nezoufejte! Nosit hezké oblečení neznamená vzdát se všeho pohodlí z domova. Určitě najdete způsob, jak najednou vypadat profesionálně a zároveň se cítit pohodlně – není to přece žádná věda.