Jak nenastydnout při rybaření v zimě?

Jezera a jiné vodní plochy patří k místům, která s oblibou vyhledávají nejen sportovci a turisté, ale zejména rybáři. Blahodárná zeleň, šum vody a štěbetání ptáků dopřejí lidským vjemem a smyslem úžasně regeneraci.
Pokud se však chystáte chytat ryby i v zimním období, nepodceňte nástrahy chladného počasí. Své tělo zahřejte zvenčí i zevnitř, abyste na rybaření nenastydli.

Jaké oblečení potřebujete na rybaření?

K rybářskému oblečení patří trička a kalhoty, vhodné na brodění se ve vodě.
Zejména kalhoty by měly být vyrobeny z rychle schnoucích lehkých materiálů. Dobré je, pokud jsou se síťovou podšívkou, vybavené praktickými vnějšími i vnitřními kapsami. V chladném počasí dobrou službu rybářům prokáží podšívané kalhoty z pevné látky, které by měly mít sedací část a část v oblasti kolen vyztuženou. Kalhoty na rybaření mají být střihově upraveny tak, aby při rybolovu poskytly pohodlný pohyb.

K teplému rybářskému oblečení patří i bunda s hřejivou výplní, jejíž součástí je kapuce. Aby se bunda jednoduše zapínala, má mít několik suchých zipů i cvoků a dostatek kapes na úschovu drobných rybářských potřeb.

Tělo a nohy v teple

Nedílnou součástí zimního rybářského oblečení jsou nepromokavé zateplené rukavice a kvalitní hřejivá čepice. Nejvhodnější rukavice jsou s izolační vrstvou a měkkou výstelkou.
Nejen rybářské oblečení, ale také rybářská obuv podléhá určitým specifickým požadavkům, má-li být plně funkční a tělo i nohy rybáře má celé hodiny udržet v teple. Rybářská obuv má disponovat optimální funkčností i v extrémních podmínkách.
Ideální je, pokud je středně vysoká, pevná a nepromokavá. Gumové rybářské holínky, vyrobené z lehké pěny, mají být opatřeny i vyjímatelnou vložkou, která rychle schne.
Podrážka má mít protiskluzový dezén, aby byla spolehlivá i při brodění se na kluzkém dně vodní plochy.

V sychravém počasí na nohách rybáře nesmí chybět ani termo ponožky, které výborně pohlcují i odvádějí vlhkost a končetiny ochrání nejen před vlhkem, ale i chladem. Ponožky by měly věrně kopírovat siluetu nohou, aby nevznikaly odřeniny či otlaky a aby chodidlům poskytly náležitou podporu.

Čím zahřát organismus

Jak neprochladnout na rybaření? Kromě kvalitního oblečení a obuvi je třeba, aby tělo rybáře bylo zahřáté nejen zvenčí, ale i zevnitř. V chladném počasí hodně pomůže, pokud se organismus zevnitř pravidelně během rybolovu zahřívá teplými potravinami a tekutinami.
Aby jídla a nápoje měly požadovanou teplotu i v chladném počasí, dobré je, pokud jsou uskladněny v  termo nádobách. Termo mísy a termo láhve s nerezovým vnitřkem, v kovovém nebo plastovém obalu, udrží pokrmy a tekutiny dlouhé období horké.
Moderní praktické termosky mají nejen vícenásobnou izolaci stěn, ale i možnost regulace teploty, což v chladném počasí jistě ocení každý rybář.