Jak nejlépe poznat Železné hory?

Železné hory vlastně ani nejsou hory. Zdání v tomto případě klame. Spíše se jedná o pásmo vyšších kopců, které nepřesáhnou 700 metrů nad mořem. Ale protože na severu poměrně prudce spadají do polabské nížiny, tak se Železné hory zdají se být vyšší než ve skutečnosti jsou. Železné hory je velmi pěkný kout Pardubického kraje. Pěkná příroda, lidové tradice, malebné trasy pro pěší turistiku, koupání. Různorodost reliéfu ocení náročnější cyklisté. Železné hory nabízejí řadu různorodých možností, jak strávit příjemnou dovolenou, na níž vám nebude nic chybět, a to i v případě nepříznivého počasí.




Co potřebujete, pokud chcete poznat Železné hory:

  • mapu a průvodce Železnými horami.

Chrudim – největší město Železných hor

Největším městem, které se k Železným horám hlásí, je Chrudim, i přesto, že je na rovině. Malebné město s tisíciletou tradicí znají především loutkáři – od roku 1951 se zde v první prázdninový víkend koná festival “Loutkářská Chrudim”.

Ve městě je i muzeum loutek, což ocení zejména děti, dále Regionální muzeum, Muzeum barokních soch (v současnosti nový přírůstek), moderní koupaliště a krytý bazén. Na svatého Vavřince bývá v Chrudimi velká pouť, kde je mnoho atrakcí pro malé i velké.

Rozhledna architekta Rajniše

Dva kilometry od Chrudimi začínají městské lesy (podhůří), které slouží jako rekreační zóna. Nachází se zde lanové centrum, lesní přírodní sportoviště, místo na stanování a unikátní rozhledna architekta Rajniše – dutá hranatá (s minimem spojů).

Rozhledna je kuriózní i tím, že čtyři dny po jejím zpřístupněním v roce 2008 ji nadzvedlo a doslova na “destičku” složilo větrné tornádo (to zničilo i velkou část lesů na Chrudimsku). Nynější rozhledna je zpevněná replika.

Městečko Slatiňany

Lesní cestou kolem soustavy kochanovických rybníků a přes Kočičí hrádek (což je obrovská maketa pohádkového hradu) turisté dojdou do Slatiňan, města, jehož atributem jsou koně (Hipologické muzeum na zámku, chov kladrubáků a koně Převalského).

Městečko Seč

Asi 20 kilometrů od Chrudimi, skryté mezi kopci, je městečko Seč s údolním přehradním jezerem. V místě jsou možnosti turistického ubytování.

Kromě koupání nabízí Sečská přehrada provozování vodních sportů (loďky, surfy). Nad přehradou se zachovaly zbytky hradu Oheb. Z jeho trosek je malebná vyhlídka na ostrůvek v jezeře. Oheb je významnou biologickou lokalitou.

Sečská přehrada

Sečská přehrada je nejvýše položené jezero ze tří vodních děl na Chrudimsku. Po proudu řeky je ještě přehrada Křižanovic (není vhodná ke koupání, ale rybaří se tam) a dále nádrž v Práčově (Svídnice), která kaskádu uzavírá.




Sečská i Práčovská přehrada zásobují vodou malé elektrárny, které je někdy možné (po domluvě s personálem) navštívit. Do velké dálky viditelná věž práčovské přehrady slouží k vyrovnávání přetlaku, což je technicky velmi zajímavé.

Turistické trasy pro náročné i relaxující

Zdatní turisté mohou za jeden den projít velmi zajímavou turistickou trasu podél řeky od Seče až do Chrudimi. Méně zdatní turisté mohou túru začít u Nasavrk (po cestě je keltské Opidum). Značka vás povede podél řeky divokým údolím (přírodní rezervace Krkanka).

Žumberk

Za návštěvu stojí i další obec skrytá mezi kopci – tzv. městys Žumberk se zříceninou hradu. Trosky hradu Žumberk (z původního německého názvu Sunenberg nebo Somerberg) přitahují kromě turistů také trampy, kteří na místě s historickou atmosférou rádi táboří.

Obec Ležáky

Cestou ze Žumberku turisty vyleká prázdná obec Ležáky. Z piety k obyvatelům nacisty vypálené obce jsou na silnici dopravní značky označující začátek a konec obce. V místech vypálených domů jsou jen pietní kříže.

Luže-Košumberk

Velmi známým místem Železných hor je také souměstí Luže-Košumberk. V Košumberku byla kromě hradu známá Hamzová dětská léčebna, kde se děti zbavovaly křivice a jiných chorob kosterního systému.

Léčebna nyní slouží dospělým. Do dálky je viditelný chrám v Luži Panny Marie Pomocné.

Proseč

Z nevelké, ale slavné Proseče (výroba dýmek, rodiště Terézy Novákové) lze přírodní rezervací Toulovcovy maštale pohodlně dojet do Nových Hradů. Zámek, který odkoupil a zrenovoval soukromý majitel, je velmi přívětivý k návštěvníkům. Mimo jiné je v jeho areálu muzeum cyklistiky.