Jak nebýt sobecký?

Tím, že se učíme, že se v životě máme spoléhat jen sami na sebe, že si musíme se vším poradit sami a neschovávat se za někoho jiného, že musíme být samostatní a asertivní, tím vším se dosahuje ve společnosti toho, že mnoho z nás propadne sobeckosti. Nejeden teoretik dnešní společnosti hovoří o dnešním člověku jako o narcisovi, tedy člověku který se dívá jen na sebe. Pokud si však u sebe znaky sobeckosti přiznáte, můžete s nimi podle mého názoru něco udělat. Různé tipy, jak nebýt sobecký, naleznete v tomto článku.
Není to jen o vás

Mluvíte se svým přítelem, chce si promluvit, co se mu stalo. Ale neustále mu skáčete do jeho vyprávění, protože kdykoliv vás napadne nějaká myšlenka nebo zkušenost, máte strašné nutkání říci to. Ale ve výsledku budete odrazovat vašeho přítele od vyprávění a buď svůj příběh rychle zkrátí, nebo se svěří někomu jinému, kdo bude mít větší pochopení.

Pokuste se při kontaktu s druhými zajímat více o ně než o sebe. Zeptejte se ho na jeho problém, buďte empatičtí, pokuste se mu poradit a jen když je jeho problém dostatečně projednán, můžete přijít s vlastními zkušenostmi. Raději bude poslouchat vaše problémy v této nenucené podobě.
Nebýt sobecký a rozdělit se o to nejlepší

To, že jste sobecký, se krásně pozná na tom, jestli se chcete podělit s ostatními o to, co skutečně milujete.

Ať už jde o kešu oříšky, milované oblečení, hrnek nebo pero, nic není přece tak důležité. Je to jen věc. Není snad důležitější, abyste budovali nebo udržovali vztah s druhou osobou? Není důležitější ukázat to sdílením vaší milované věci do takové míry, jak je pro vás tato osoba důležitá?

Dělejte druhým radost nezištně

Pokud děláte jiným radost jen proto, že očekáváte, že vám ji oni zpětně oplatí stejným způsobem, je stále sobecké. Radost musí být nezištná, aby nebyla sobecká.

Pokud například pořádáte narozeninový večírek pro přítelkyni a očekáváte, že ona pak pro vás také uspořádá něco podobného, až budete mít narozeniny vy, je to sobeckéPokud to neočekáváte, budete si více užívat radost, kterou jste druhým udělali.

Nezačínejte zájmenem “já”

Jak nebýt sobecký? Při rozhovoru nezačínejte mluvit se slovy “Já jsem …” nebo jen slovo “já”. Už první větou se tak veřejně prohlásíte za sobce, který si jen přeje ventilovat své velké ego.

I když je to pro vás jen nepříjemný zlozvyk a vy nejste skutečně sobecký člověk, bohužel tak potom vypadáte.