Jak “nastartovat” metabolismus po Vánocích?

Zhubnout několik kilogramů patří mezi nejčastější novoroční předsevzetí. Pro správné hubnutí je třeba metabolismus “nastartovat”. Po Vánocích však může být váš metabolismus zpomalený, obzvláště pokud jste si dopřáli velké množství tučného či sladkého jídla. Rady a tipy, jak pomoci vašemu metabolismu, aby se opět nakopl, najdete na následujících řádcích.

Co nejčastěji brzdí lidský metabolismus

Metabolismus je látkový a energetický příjem a zpracování živin v těle. Čím rychleji nám metabolismus pracuje, tím více je schopen spálit přijaté kalorie. Zpomalený metabolismus tedy brání správnému hubnutí.




Nejčastěji bývá zpomalen kvůli častým pokusům zhubnout (zejména různé jednostranné diety), kdy se dostaví JOJO efekt, také se zpomaluje s vyšším věkem, při nezdravém způsobu stravování nebo vlivem poruch štítné žlázy (zde může nastat i opačný problém, kdy funguje metabolismus až příliš rychle) .

Postup a návod, jak nastartovat metabolismus po Vánocích

Ranní nápoj = začněme hned od začátku – ránem. Jakmile se probudíte, zkuste vypít sklenici teplé vody s citronovou šťávou nebo jablečným octem.

Správná snídaně = základ dne. Snídaně by měla být nejdůležitějším jídlem vašeho dne. Doporučuje se snídat nejpozději půl hodiny po probuzení. Na snídani si dopřejte potraviny s vysokým obsahem bílkovin (např. vajíčkovou omeletu nebo bílý jogurt nebo tvaroh s ovesnými vločkami, ovocem, ořechy a semínky). Součástí slaných snídaní by měla být také zelenina.

Opatrně s ovocnými šťávami a džusy, žaludek po noci potřebuje nahromaděné kyseliny zpracovat, ovocné šťávy a džusy by mohly hladinu zvednout ještě více.

Pravidelná strava a dostatečný pitný režim

Jezte malé porce každé 2-3 hodiny a uvidíte, jak snadno vám hubnutí půjde. Konzumujte pestrou stravu plnou zeleniny, ovoce, libového masa a ryb, dále celozrnné pečivo, těstoviny a rýži, klíčky, zdravé oleje (lněný, dýňový, avokádový apod.).

Vhodné je také do jídelníčku zařadit tofu, sóju a jiné potraviny s vysokým obsahem bílkovin. Jídlo můžete dochutit kořením, které pomáhá spalovat kalorie (např. zázvor, chilli, pepř, skořice, kurkuma, kmín či hřebíček). Denně vypijte alespoň 2 litry neperlivé vody, ovocného či zeleného čaje (bez cukru nejlépe).

Pravidelný pohyb

Každý dietolog vám řekne, že bez pohybu nemá dieta žádnou šanci na úspěch, protože kalorie třeba jednoduše spálit, jinak se nahromadí. Zpočátku postačí každodenní procházka, později můžete několikrát týdně zařadit i běh, jízdu na kole či rotopedu, plavání, kolektivní sporty, fitness, apod. Hlavní je, aby vás tato činnost bavila, jedině tak při ní vytrváte.

Dostatečný spánek

Pokuste se spát alespoň 8 hodin denně. Bylo totiž prokázáno, že nedostatečný spánek metabolismus zásadním způsobem narušuje.




Pomocnou ruku podají i bylinky

Z bylinek vám může pomoci například téměř zázračná kopřiva dvoudomá, která výrazně napomáhá zrychlit metabolismus. Dalšími vhodnými bylinkami jsou pampeliška lékařská, rozchodnice růžová, guarana, bříza bělokorá či máta peprná.

A jaké éterické oleje zrychlují metabolismus?

Vyzkoušejte éterický olej grapefruit, který podporuje metabolismus, omezuje chuť na sladké, zabraňuje hromadění nežádoucího tuku a redukuje celulitidu. Éterický olej máta také podporuje látkovou výměnu a zlepšuje trávení. Éterický olej citron pak zrychluje metabolismus, potlačuje chuť k jídlu, usnadňuje trávení a odbourává tuky.

Použít je můžete pomocí inhalace nebo do svého oblíbeného masážního oleje (mandlového, kokosového, apod.). Přidejte pár kapek éterického oleje do některého z masážních olejů a máte hotovo.

Tipy

S “nastartováním” metabolismu vám pomůže také pravidelná návštěva sauny.

Při sedavém zaměstnání se nezapomínejte pravidelně protáhnout či projít.

Varování

Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.