Jak nakupovat učebnice?

Pokud hledáte učebnice, měli byste pečlivě vybrat místo a způsob nákupu. Můžete ušetřit i pár stovek korun. Návod, jak nakoupit učebnice, vám poskytne několik tipů, jak na to.

Antikvariáty

Nejjednodušší, ale nejdražší způsob, jak nakupovat učebnice, je navštívit běžné knihkupectví a nakupovat úplně nové učebnice. Otázkou je, zda se taková investice vyplácí, když se učebnice, ačkoli používaná, využije do jednoho roku, a pak se uloží do knihovny.

Knihy z antikvariátu jsou nejběžnější alternativou. Existují i takové, které se specializují na prodej učebnic a jejich sortiment je opravdu velký. I zde však není obchod jako obchod, proto navštivte dva z nich a porovnejte cenu.

Internetové inzeráty

Další možností je nakupovat učebnice na internetu a najít nějaké inzeráty. Ty s učebnicemi jsou docela běžné. Nevýhodou je, že někdy se prodávají jako soubor například čtyř knih a nákup jedné z nich se stává problematickým a už není tak výhodný, jako nákup všech čtyř knih.

Proto je nutné se případně nezávazně zeptat na cenu jednotlivých kusů.

Burzy s knihami

Obvykle se organizují burzy ve školách, kde studenti starších ročníků prodávají učebnice žákům z nižších ročníků. Nákladově je to nejlevnější způsob nakupování, protože většina studentů nechce co nejvíce vydělat, ale přinejmenším dostat nějakou kompenzaci za zakoupené a zbytečné učebnice.

Příjemné je, že na těchto burzách se dá najít všechno, protože učebnice se rok co rok neustále mění a zejména při zakoupení školních učebnic, které organizuje škola, pro kterou jsou potřeba, lze ušetřit spoustu času.

Varování 

Půjčovna učebnic

K dispozici jsou i půjčovny, nemusíte nakupovat učebnice. Avšak zdánlivě příznivý způsob získávání učebnic je pro ně kompenzován poměrně vysokými náklady. Na dobu delší než 30 dní je cena přibližně 1,- Kč / den. Nicméně, pokud se spoléháme na téměř rok zapůjčení, náklady pravděpodobně přesáhnou samotný nákup nové učebnice.