Jak na pravidelný a klidný spánek vašeho dítěte?

Často se mluví o důležitosti rituálů při usínání. Pro děti opravdu znamenají velmi mnoho. Jsou jistotou a vytvářejí pocit bezpečí, pohody i harmonie. Děti v předškolním věku by měly být uloženy v postýlkách už před dvacátou hodinou večer.

Chtějí vaši pozornost

Na to, abyste byli se svými nejmenšími v pohodě, máte několik možností. Někdo jde cestou neustálé pozornosti a věnování se potřebám dítěte. Ale věřte, že tito maličcí toho opravdu nepotřebují mnoho, jak se dnes říká. Stačí jim maminka, která je vždy nablízku a která dokonale chápe všechny jejich potřeby ještě dříve, než začnou projevovat svou nespokojenost.

Dnešní rodiče si ještě před narozením svého vytouženého potomka nakoupí hory doly dětské výbavy, aby pak později zjistili, že dvě třetiny těchto věcí nakonec ani nepotřebují. Velkou část z nich dokonce vůbec nepoužijí. Proto jsou mnozí vystresovaní a bojí se vstoupit do světa rodičovství. Mají pocit, že výdaje kolem malého človíčka jim “spolknou i hlavu”.

Režim od rána do večera

Po příchodu domů z porodnice sami časem zjistíte, jak věci fungují. I když se vám bude zdát, že jsou všechny dny stejné a možná se mezi čtyřmi stěnami přistihnete s pochmurnými myšlenkami, depresí i únavou, faktem zůstává, že pro vaše dítě je každý tento den velmi důležitý. Ono neustále sbírá informace. Učí se nejen základní věci, jakými jsou chůze, řeč, samostatné stravování, ale odkoukává od vás projevy zlosti, radosti, různé gesta, výrazy apod.

Proto je velmi důležitý spánek

Miminka do jednoho roku potřebují během dne spát dva až třikrát. Po jednom roce sami zaznamenáte, kdy bude stačit pouze polední spánek. Neřiďte se radami ostatních rodičů, ale spíše signály vašeho dítěte. Pokud je unavené, nedívejte se na hodinky a uložte ho do postýlky. Každé miminko je jiné.

Snažte se děti ukládat vždy ve stejnou dobu, aby se jejich malý organismus uměl nastavit a potom automaticky rychle usnou. Platí to i večer.

Neukládejte je příliš unavené, paradox je, že pak hůř usínají

Všichni známe ty dny, kdy jsme až tak vyčerpaní, že v noci jako naschvál neusneme. V hlavě nám víří myšlenky a události dne a máme co dělat, abychom “vypnuli”. Přesně toto se stane, když naše děti prožívají příliš změn. Ať už během dne bohatého na zážitky nebo pozdního odchodu do postele. Uspávání trvá kratší dobu, když je připravíme do pyžamka vždy ve stejnou dobu. Postaráme se o příjemnou večerní atmosféru, ztlumíme světla, ztišíme hlasitost. Naznačíme jim tak pokaždé, že den se blíží k závěru a je čas jít spát. Protestovat nebudou, protože vědí, že ráno začne nový den. Hlavně mají jistotu, že o nic nepřijdou. Právě o tom jsou rituály.