Jak na podání ruky? Kdo ji podává jako první?

Kdo si myslí, že způsob, jakým podáme ruku druhému člověku, nic neznamená, je na velkém omylu. Podání ruky není jen obyčejný pozdrav, význam podávání ruky je mnohem hlubší. Kdysi podání ruky dokazovalo, že v ruce nedržíme zbraň, proto musí být symbolika podávání ruky taková čistá. Jak tedy na správné podání ruky a kdo ji nabízí jako první?

Na správném podání ruky záleží!

Podání ruky je velmi významné, a to především proto, že se obvykle jedná o první kontakt s novým člověkem. Může se jednat o vaši budoucí tchyni, obchodního partnera, šéfa nebo novou lásku a proto je nutné, podat ruku správně.

Dobrým stiskem ruky si zajistíte to, že tento pozdrav bude pro obě strany příjemný a povede k rozvinutí další debaty. Podávejte tedy celou ruku s jistou dávkou sebejistoty a celkově se snažte vyjádřit úctu ke svému protějšku! Vše o tom, jak správně zdravit, naleznete v tomto článku. Určitě si článek přečtěte pozorně, možná díky tomu předejdete společenskému faux pas.

Vzdálenost při pozdravu a oční kontakt

Jak již bylo řečeno, podání ruky je druhem pozdravu a k tomu neodmyslitelně patří i oční kontakt. Je velmi neslušné podat ruku jen tak bezděčně a přitom se dívat úplně jinam. Oční kontakt je třeba navázat několik okamžiků před samotným stiskem ruky a udržet ho po celou dobu pozdravu.

Nepřípustné je to, abyste k dotyčnému již z dálky přicházeli se zdviženou rukou připravenou na podání. Paži zvedněte až v momentě, kdy k němu přistoupíte. Paže by neměla prudce vystřelit, a ani byste ji neměli pomalu vytahovat ven z kapsy.

Nezapomínejte na vzdálenost vašich těl při pozdravu. Neměli byste stát příliš blízko, pak totiž zasahujete do osobní zóny, což může být pro někoho velmi nepříjemné, ani příliš daleko. Ideální vzdálenost mezi lidmi je při podání ruky asi 70 -75 cm.

Leklá ryba nebo drtička? Zlatý střed

Právě stisk ruky o člověku hodně vypoví. Většina z nás se určitě v životě setkala s tzv. leklou rybou. Tito lidé mají velmi slabý nebo dokonce žádný stisk, ruku nám do té své pouze vloží, nebo podají jen část prstů. Takový člověk si nebývá příliš jistý svým jednáním, pravděpodobně ani neví, co si má myslet o vás.

Druhým typem je takové podání, kdy máme pocit, že nás sevřela ocelová past. Stisk je příliš silný, ruka je drcená. Člověk tím může vyjadřovat jistou skrytou agresivitu a převahu. Chce nás tlačit, do čeho nechceme, chce zvítězit za každou cenu!

Partnerské podání ruky!

A jak by správně podání ruky mělo vypadat? Vždy podáváme pravou ruku, a to i v případě, že jste leváci! Správný stisk je pevný, jistý a navíc dlouhý tak akorát. Není třeba, aby po stisknutí následovalo dlouhé třesení nebo držení rukou.

Ruku podáváme ve svislé poloze, ne dlaní dolů ani nahoru. Ruka by neměla být zpocená, takže pokud cítíte, že v blízké chvíli dojde k podání ruky, snažte se ruku nenápadně utřít o nohavici nebo o kapesník v kapse. Špinavá ruka také není dobrou vizitkou! Pozor na velké prsteny, které by mohly při stlačení překážet nebo druhou osobu i dokonce zranit.

Kdo ruku podává jako první?

Nikdy byste se neměli dostat do situace, kdy nevíte, zda je vhodné, abyste podali ruku jako první. Je to jednoduché, a tak si pamatujte!

Ruku vždy první podává:

  • Společensky významnější osoba méně významné
  • Nadřízená osoba osobě podřízené
  • Hostitel pozvané osobě
  • Žena muži

Při podávání ruky je slušnost se postavit, a pokud dojde k představování více lidí najednou, nikdy nepodávejte ruce křížem! Vstávat od stolu k podání ruky nemusí pouze ženy, které si navíc mohou, na rozdíl od mužů, ponechat i rukavice.

Když k dobře podané ruce připojíte ještě milý úsměv, určitě uděláte ten nejlepší dojem!