Jak na metodu Tabata (japonský zabiják)?

Pokud jste o tom ještě neslyšeli, máte na co se těšit. Ne, není to psychopatický masový vrah s nožem, jak se to podle jména může zdát, ale krev z vás možná i tak poteče. Tabata je druh interního tréninku vyvinutého japonským vědcem stejného jména (Izumi Tabata). Tento opravdu intenzivní trénink dokáže zvýšit vaši aerobní a především anaerobní kapacitu opravdu úžasným způsobem za 4 minuty cvičení za den. Zní to jako zázračná reklama? Po prvních čtyřech minutách tréninku metodou Tabata si to už myslet nebudete. Garantujeme vám to.

Co je na Tabatu třeba:

  • velmi vysoký práh bolesti
  • stopky

Pro koho je určen?

Odpověď na důležitou otázku pro koho je Tabata trénink určen? Vzhledem k tomu, že zásadní nárůst zaznamená anaerobní kapacita (rychlá svalová vlákna) nebude to nic moc pro maratonského běžce (ačkoli pokud se přece jen zapojit chtějí, zabraňovat jim nebudeme), ale spíše pro sportovce, kteří ke svému výkonu potřebují rychlost, sílu a dynamiku.

Takže pokud děláte nějaké bojové sporty, sprint, basketbal nebo podobné, Tabata je pro vás stejně jako pro každého, kdo se chce dostat do pořádné kondice. Tabatu však používají i mnozí kulturisté.

Jak probíhá trénink metodou Tabata

Je to velmi jednoduché. Vyberete si některý ze základních vícekloubových cviků (nejlépe dřep nebo mrtvý tah, možné jsou i kliky, shyby apod.). Ukážeme si to například na dřepu.
Budete potřebovat stopky. Po zahřátí budete 20 sekund dřepovat jako o život. Žádné lážo plážo, ale řádně rychle. Pak máte pauzu 10 sekund. Ne asi deset vteřin, ale přesně deset sekund! Poté, jak jste již možná pochopili, následuje dalších 20 sekund pekla. Deset sekund pauza. Peklo! A opakujte to po dobu 4 minut. Takže 8 cyklů.

Zkuste si to ztížit

Pokud jste takový sportovec, kterému se bez velkých obtíží podařilo 4 minuty dřepovat  metodou Tabata, nemyslete si příliš mnoho. Není to tak jednoduché.

Pokud máte dřepování málo, jednoduše si k tomu přiberte velkou činku. To už bude větší zábava. Nemusíte však používat Tabatu pouze na dřepy. Můžete jít stejným způsobem například do mrtvých tahů, kliků nebo shybů.

Tipy

Bojujte s bolestí a trénujte intenzivně, ale ne až tak moc, abyste si způsobili zranění. Tabata je intenzivní trénink, a proto postupně zvyšujte zátěž.

Varování

Dejte si pozor na zranění a nadměrné tréninky! Chcete přece běžet rychleji a skákat výš, ne chodit o berlích. Všeho s mírou.