Jak na cestovní nevolnost a mořskou nemoc?

Kinetóza – nevolnost a velmi nepříjemné potíže při cestování, které trápí jak některé děti, tak i dospělé. Tuto nemoc z pohybu způsobují opakované rytmické houpavé pohyby, které narušují ústrojí rovnováhy ve vnitřním uchu a mozek tyto protichůdné impulsy nedokáže správně vyhodnotit. Pokud má tuto nemoc z pohybu dítě, obvykle se jí nezbaví za celý život. Přečtěte si článek, jak na cestovní nevolnost a mořskou nemoc.

Nepřipouštějte si negativní myšlenky a tíseň z cestování

Nemoc z pohybu se projeví při cestování autem, letadlem, lodí, méně už u cestování vlakem (tam je kolísavý pohyb málo viditelný), slabší nebo velmi silnou nevolností, bolestí hlavy a zvracením.

Z vlastní zkušenosti můžeme říci, že pokud tím trpíte od dětství, zůstane vám to nastálo. Je pravdou, že zde hraje určitou roli i psychika.

Stísněnost a obavy z předchozí bouřlivé cesty stav zhoršují a aniž byste vůbec sedli do auta, je vám špatně a dochází i ke spontánnímu zvracení.

Dýchejte zhluboka, pomáhá to

Vzduch je blahodárný a poskytuje úlevu. Ne vždy jsou pro to podmínky, zejména v zimním období, abyste mohli mít okénko v dopravním prostředku otevřené. Ale intenzivní a hluboké dýchání pomáhá, i když jsou okna zavřená.

Skutečně poctivě a hodně zhluboka dýchejte, povrchní dýchání je neúčinné. Vdechujte vzduch nejen nosem, ale i střídavě ústy velmi dlouhým nádechem, bez zvedání hrudi to nedokážete, aby byl nádech co nejdelší a pak stejně tak dlouho vydechujte.
Takto dýchejte alespoň několik minut. Mozek se okysličuje a nevolnost odeznívá nebo úplně ustoupí. Pokud se dostaví další vlna nevolnosti, opakujte dýchání znovu. Stojí to za tu námahu a vy zvládnete cestovat bez zvracení.

Činnosti, kterým je lepší se vyhnout – zhorší stav a podpoří cestovní nevolnost

Nečíst knížku, noviny, soustředit se na jedno místo, neboť nervové impulzy z očí zhoršují nevolnost. Vadí i krátké koukání do mapy při jízdě autem, dostavuje se náběh na zvracení. Neotáčet se při jízdě dozadu, vyvarovat se silným hlasovým podnětům.

Co pomáhá zmírnit cestovní nevolnost

Zažeňte cestovní nevolnost zpěvem písniček. I klidný a tichý zpěv vyžaduje pravidelné a nepovrchové dýchání a zároveň přispívá k okysličování mozku.

Někdy pomůže i nehlučná komunikace, pokud vám nedělá problémy, protože pokud je stav vyhrocený, pak už mluvení nepomáhá a vyvolává stav zvracení.

Prevence kinetózy – použití léků

V lékárně jsou dostupné léky bez receptu na cestovní nevolnost. Asi půl hodiny předem si vezměte lék a ten potíže potlačí, většinou vůbec nevzniknou.

Nevýhoda léků proti nemoci z pohybu je taková, že se chce po nich spát. Důrazně se nedoporučují řidičům.

Jak předcházet nemoci z pohybu

Když nesnášíme cestu autem, měli bychom systematicky jízdu přerušovat a nadýchat se čerstvého vzduchu, v autě konverzovat se spolucestujícími. Kdo trpí nevolností při cestování, většinou nesnáší ani houpačky a kolotoče.