Jak na bezpečné a pohodlné koupání miminka?

Máte doma miminko a čeká vás první koupání? Mnoho čerstvých rodičů se tohoto úkonu bojí a v hlavě mají množství otazníků. Jak se takové malé miminko vlastně koupe a jak často? Je lepší koupat ho ve vaničce nebo v umyvadle? Pojďme si postupně prozradit odpovědi na tyto otázky a zjistit, jak to s tím koupáním vlastně je.

Jak koupat novorozence

Koupání je noční můrou mnoha maminek, protože se bojí, že nějakým způsobem miminku ublíží. V porodnici vám však sestřičky většinou ukáží, jak miminko koupat správně. Jiné je však, pokud je při vás někdo kompetentní a jiné, když jste doma s vaší malou ratolestí a přijde čas na koupání. Jak tedy postupovat?




Kde a v čem koupat miminko

Ať už máte novorozeně nebo starší miminko, máte na výběr několik možností. Někteří koupou děťátko v umyvadle a jiní zase nedají dopustit na dětskou vaničku. Jaké máte možnosti?

Dětské vaničky i s příslušenstvím se dají nakoupit v mnoha obchodech či na e-shopech, přičemž existuje množství různých variant. Ve vaničce si můžete děťátko položit na vyvýšenou podložku, díky čemuž bude mytí jednodušší a zároveň bezpečnější.

Další variantou je podložka do vany, kterou najdete v různých barvách a tvarech a z různých materiálů. V jedné části bývá vyvýšená a ve většině případů je i anatomicky tvarovaná, takže poskytuje dítěti dostatečný komfort.

Můžeme zmínit i lehátka do vaničky pro miminko, které mají ergonomický tvar a nabízejí tak děťátku během koupání pohodlnou oporu.

Dětská kosmetika – ano či ne?

V drogeriích vám budou bít do očí různé přípravky pro děti, ale nemusíte nutně používat dětskou kosmetiku. Na mytí miminka si vystačíte i s čistou vodou. Miminku jednoduše jemně opláchnete celé tělíčko a nevynecháte žádný záhyb. U novorozenců by koupel ani neměla trvat nějak dlouho. Starší děti si však mohou dopřát i delší koupel.

Před koupelí

V místnosti, kde miminko koupete, by mělo být příjemných 22 až 25 °C a voda by měla mít teplotu přibližně 37 °C. Věci potřebné na koupel si připravte už předem, abyste měli vše po ruce. Co budete potřebovat?

  • osušku
  • plenu
  • oblečení
  • krém proti opruzeninám
  • nebo dětský olej

Během koupele

Když máte vše přichystané, miminko opatrně svlékněte. Pokud je pokakané, omyjte mu zadeček pod tekoucí vodou. Následně ho jemně položte do vaničky či umyvadla s teplou vodou.

Miminko je třeba mít po celou dobu koupání na očích a nespustit z něj zrak. Nikdy totiž nevíte, kdy vám sklouzne z podložky, i když se vám zdá, že nemá jak sklouznout. Co se týče držení miminka při mytí, nejvhodnější je, abyste jeho hlavičku měli na předloktí a zároveň ho drželi. Takto se vám nevyklouzne a celé koupání projde rychle a hladce.

Po koupeli

Na osušení miminka je nejlepší používat jemnou bavlněnou osušku. Po vytažení z vody ho do ní zabalte a přikládáním na tělíčko ho osušte. Po důkladném osušení ho můžete natřít dětským krémem, případně tělovým olejem, aby byla dětská pokožka hydratovaná. Pokud mívá opruzeniny, natřete mu zadeček vhodným krémem a oblečte ho do plenky.




Jak často koupat miminko

Přemýšlíte, jak často třeba miminko vlastně koupat? Někteří odborníci se shodují v tom, že novorozence stačí mýt jednou za dva dny. Jiní zas tvrdí, že se stačí koupat jednou či dvakrát týdně. Jiné je samozřejmě mytí při přebalování a udržování ho v čistém. Při přebalování je vhodné vždy děťátku umýt zadeček a genitálie tak, aby bylo co nejvíce v suchu a v čistém.

Je to o zvyku

Koupání miminka není až taková věda. Uvidíte, že čím více koupání budete mít za sebou, tím jistější si budete. Je to prostě o cviku. Celkově je při koupání miminka třeba zaměřit se zejména na bezpečnost. Nenechávat ho bez dozoru a zacházet s ním opatrně, aby nám nevyklouzlo.